Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa invat engleza. Sfaturi?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai mesaj

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Rowrrr

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mesaj cu un curs de engleza desigur

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ah, pacat. sad
Prof. Ray.

| Violleta2022 a răspuns:

Spor la invatat!

| Crackman a răspuns:

Filme, jocuri, animeuri sunt pe net si dictionare online audio.Eu am invatat singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo.Eu nu cred ca o limba straina se poate invata fara un profesor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Crezi prost inseamna.

| Blastphemy a răspuns (pentru anonim_4396):

E u știu două. Profesorii n-au mare merit. Engleza am început s-o învăț văzând foarte multe filme (cinefil înrăit) iar italiana absolut de unul singur.

| anonim_4396 explică (pentru Blastphemy):

Bravo si eu stiu 2 si le-am invatat cu profesori, fiecare cum poate

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, eu am invatat engleza doar din filme, documentare atat, dar trebuie si sa vrei, 20% din vocabular e asemanator cu limba romana, totul e sa stii cele 2000 de cuvinte care sunt din limba germana, father, kinder, dochter, muther etc

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si gramatica tot din filme?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu sa scriu in engleza nici sa vorbesc doar inteleg atat, de citit inteleg dar nu ca cand aud

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ok dar asta nu inseamna ca stii engleza.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord, dar daca as merge acolo isi dai seama ca in cateva lunii as sti si sa vorbesc, nu am cu cine sa o vorbesc asta e problema, dar o data ce intelegi isi dai drumul si la vorbareala, gramatica e usoara din cate am inteles

| Anonima6789777 a răspuns:

Consulta dictionarul, invata cuvinte de baza, fa exercitii de pronuntie, cauta pe net. incearca sa traduci fiecare cuvant nou si noteaza-l. Uiatate la desene pentru bebelusi in engleza laughing nu glumesc. inveti o multime de cuvinte si intr-un mod super usor! pune-ti in casti interviuri, cursuri in engleza in timp ce faci treaba etc. O sa reusesti! Succes

| GabrieloKg a răspuns:

Apuca-te sa inveti chestii de baza. Cum sa te prezinti. Ex: Buna ma numesc, vreau sa fac, aste e hooby ul meu. Poti sa te joci jocuri cu imagini ca sa iti dai seama ce inseamna, gen: strong hold crusader, joc de strategie are imagini cu chestiile de pe acolo, arme, piete, lemne EX: stone si ai imagine cu o piatra. Invatand lucruri de baza incepi sa faci propoziti. Cauta cuvinte in romana traduse in engleza. casa = houe, stiu ca suna ca pentru copii de 5 ani. Dar asa e, pana la urma e ca si cand ai invata sa vorbesti la varsta de 1 an, incepi cu mother si father ( mama si tata)

| Ronaldo_Ronaldo_1997 a răspuns:

Duo lingo daca ai tel poti lua de pe maga play daca nu de pe browser de pe pc din romana engleza foarte buna aplicatia am invatat mult din ea in o luna stiam 25 la suta din engleza funda?

| PetruZMihai a răspuns:

Cum nu ști engleză?! Câți ani ai?!

| Idontunderstand a răspuns:

Dacă eşti la început, poţi încerca aplicaţia Doulingo de pe Magazin Play. După părerea mea, este foarte atractivă, astfel că primeşti un procentaj pentru cât de multă engleză ştii.

| L3G3nDaR a răspuns:

Cu siguranta cel mai bun sfat e sa ai rabadare si sa incepi in pasi repezi : http://www.invata-rapid.com/p/engleza.html succes!

| SimTudor a răspuns:

Fa meditatii

| AN_Alexandru_1997 a răspuns:

Iti recomand sa inveti engleza uitandu-te la filme si la seriale precum "Prison Break" "Supranatural" "13th reasons why" ( trebuie sa aiba subtritari )

Daca te-am ajutat, as fi foarte recunoscator daca mi-ai da un follow pe Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009128529780

| Muncuș_Ady_1996 a răspuns:

Sunt o multime de aplicatii pe Android si ios sau ai putea cauta un profesor pentru a plati ore pentru limba engleza

| Interesatu a răspuns:

Incearca site-ul Duolingo, acolo am invatat : engleza, germana si putina franceza.
https://www.duolingo.com/

| Dasha123456 a răspuns:

Invata din dictionar.