| CokoStar a întrebat:

Aţi auzit de şcoala Waldorf? Ce părere aveţi despre acest liceu? www.waldorf.ro

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Liceul Waldorf a intrat in sistemul de invatamant romanesc dupa 1989, dar el are o lunga traditie in invatamantul european; in Germania el se afla pe primul loc in preferintele tinerilor pentru atmosfera specifica din colectivele de elevi,dar si in ceea ce priveste nivelul de cunostinte asimilate. Spre deosebire de liceul traditional,Liceul Waldorf isi propune mai intai de toate pregatirea elevilor pentru viata,educandu-i prin activitati de tot felul desfasurate in divese medii precum o ferma agricola,un camin de batrani sau de copii, o tabara de sculptura sau teatru, s.a.Toate acestea se organizeaza in timpul vacantelor cand in taberele respective sosesc si elevi din alte tari europene,dar si in timpul anului scolar, episodic.Tin sa -ti spun ca informatia nu e nici ea neglijata in acest tip de liceu si drept argument ti-as aduce faptul ca la un asemenea liceu,cel din Iasi,de ex.,la acest bacalaureat n-au picat decat trei elevi. Daca profesorii inteleg ca atmosfera dintr-un liceu Waldorf e foarte importanta si relatia profesor -elev e armonioasa,procesul de invatare poate fi unul extrem de placut.Dar, ca in orice scoala, atitudinea cadrelor didactice e esentiala; stii tu vechiul proverb :'Omul sfinteste locul."Numai bine.