| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ce accent preferati? Britanic, al americanilor sau pe cel australian?

18 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Hristos a înviat!
Cel mai mult îmi place accentul britanic deoarece îl folosesc şi eu zilnic la orele de Limba Engleză, deci a devenit o obişnuinţă.
Sărbători Fericite!

| anonim_4396 explică (pentru Hydrangeaceae):

happy Adevarat a inviat. Mie imi place cel Australian happy M-am obisnuit cu el si mi se pare mai simplu si mai rapid. La orele de Engleza profesorul vorbeste cu accent pritani majoritatea elevilor cu accent american, altii britanic si vreo 2-3 in afara de mine cu cel australian. E chiar interesant. Numai ca nu il pot spune pe "NO" cu accent australian. Adica e ceva: Naeioua dar se aude knorr laughing... What the hell tongue Si americani si pritanici la Aluminium spun [aluminum] sau asa ceva, tu ar trebui sa spui, dar australienii spun [aluminium] (sursa: youtube big grin)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Britanic* de doua ori... am carcei la degete laughing

| sabin89 a răspuns:

Al americanilor; este cat de cat mai apropiat de al nostru. Ala al britanicilor e aiurit rau.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

De al nostru care? Noi nu putem avea astfel de accente... Pentru ca a noastra limba e latina, a lor galica...

| daηă a răspuns:

Iubesc accentul britanic big grin

| relian a răspuns:

American pentru ca suna mai bine, este mai melodios, deci intr-un cuvint este mai placut.Am fost in aceste tari i-am auzit cum vorbesc si spun cemi place.Si din ce am vorbit cu cei care au avut contacte cu toate cele 3 si mai toti au spus ca cel american este mai placut.Acum daca doar ai auzit la socoala sau doar ai fosot in Anglia e normal sa spui ca ala iti place odata ce nu ai auzit si restul.Dar cum mai toate filmele sau cele mai multe sint americane iti poti face o idee mai ales atunci cind in axcele filme joaca actori australieni sau britanici.Auzi acel acecnt care iti sparge capul te zgiriei pe creier undeva.Cei care au spus ca le place accentul englez o spun ca nu-i sufera pe americani.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Nu am "fosot" in Anglia, si stiu foarte bine cum suna toate accentele, chiar si cel din noua zeelanda, care sincer e foarte neplacut... Deci nu vorbesc in necunostinta de cauza. Poate tie iti place accentul american mai mult pentru ca te-ai obisnuit cu el, sau asa iti suna tie bine... Asta nu inseamna ca eu ii urasc pe cei din Marea Britanie si America pentru ca imi place accentul australian, ba chiar ii admir. Si nu mi se pare ca stii care sunt diferentele intre accente, poate doar din filme, unde nu se observa foarte bine.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sint curios sa stiu diferetele intre accente, am spus ce aud.Si ca idee am stat in Anglia, am locuit in Australia si am locuit sin America.Deci spun ce am auzit si cum am auzit.Multumit acum? Ce vrei samai stii saiti spun cit am stat sau de ce am stat in aceste tari? Numai bine

| zurick a răspuns:

Salut! Britanic.Pa,pa.

| ww2Totenkopf a răspuns:

Nemtesc

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Cel britanic, mă faşcineaza.
Numai Bine.

| SimonaCristina a răspuns:

Iubesc la nebunie America si de aici deducem ca ...imi place si il folosesc zilnic...bum, bum, accentul american! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| pufoshenia24 a răspuns:

Hristos a inviat! Eu il prefer pe cel britanic. Si eu la fel il folosesc la orele de engleza si m-am obisnuit. dar nici cel american nu cred ca ar fi rau...dar eu sunt obisnuita cu cel britanic.kiss

| Karuta a răspuns:

Britanic.

| ma3 a răspuns:

American, dar ala Brooklyn asa happy get. Wuz crakin' in tha houz?

| ArisaMiura a răspuns:

Buna,

Locuiesc in UK si mi s-a acrit de accentul britanic (care oricum in realitate e mult mai diferit decat in filme sau ce auzi in media). Prefer australienii, dar o sa ma mut in Australia si probabil o sa mi se acreasca si de ala...laughing