| Tαиíα a întrebat:

Ce lecturi se studiază în clasa 10 filologie la romana?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion de liviu rebreanu;
Ultima noapte de dragoste Intaia noapte de razboi de Camil Petrescu;
Harap Alb de Ion Creanga;
Moara cu noroc de Slavici;
Baltagul de M.Sadoveanu;
O scrisoare pierduta / O noapte furtunoasa;
Sarmanul Dionis;
Mie astea mi le-a dat profa sa citim pentru a 10

2 răspunsuri:
| PinkPanther001 a răspuns:

N. Filimon ("Ciocoii vechi şi noi"); I. Slavici ("Mara"); Liviu Rebreanu ("Ion", "Pădureaspânzuraţilor"); M. Sadoveanu ("Baltagul", "Zodia Cancerului"); G. Călinescu ("Enigma Otiliei"); M.Preda ("Moromeţii"); Camil Petrescu ("Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război", "Patul luiProcust"); H. Papadat-Bengescu ("Concert din muzică de Bach"); Anton Holban ("Ioana"); MirceaEliade ("Nuntă în cer"); M. Blecher, ("Întâmplări din irealitatea imediată"); D.R.Popescu, ("F."), George Bălăiţă ("Lumea în două zile"); Nicolae Breban ("Bunavestire"); Ştefan Bănulescu ("Carteamilionarului"); Augustin Buzura ("Vocile nopţii"); Al. Ivasiuc ("Racul"); Mircea Cărtărescu("Travesti", "Orbitor") etc