| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa inteleg informatica? Suntem la inceput.. dar nu inteleg algoritmii.
Vreo idee cum sa fac sa inteleg?

Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Algoritmii ii intelegi cu adevarat(mai ales daca nu-s facuti de tine si vrei doar sa inveti unii deja facuti de altcineva:manual, profesor) atunci cand ii vezi ruland printr-un program in Pascal sau C++, limbajul de programare utilizat la scoala. Incearca sa iei la Debugging programul, sa-l executi linie cu linie si sa observi mai atent cum se desfasoara fiecare operatiune, ce variabile se modifica, ce linii vor fi executate, de cate ori, etc.
Mai mult de atat nu te pot ajuta. Depinde si de tine.

| strengaritzza a răspuns:

Daca nu inveti un lucru cu placere, n-o sa-l prinz niciodata. Tu trebuie sa fi atent la ore, la incept este mai greu, dupa aceea o sa te acomodezi cu materia si va fi mai usor.

| licitatj a răspuns:

Depinde ce vrei sa inveti din informatica.
www.licitatiijuridice.ro

Întrebări recente