| alinaaa26 a întrebat:

FUNDA.sunt clasa a 9 a si nu prea inteleg la informatica cum se rezolva algoritmii. m ati putea ajuta sau explica?

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Dar nu aveti manual? Sigur sunt explicatii in el. Singurul site care l-am gasit, care ar avea legatura cu asta e: http://lumeaalgoritmilor.uv.ro
si http://www.bogdan.buzau.ro/MISC/pseudoc.txt
Daca ai probleme cu un algoritm anume, sau vrei unul care sa rezolve ceva, intreaba.
De obicei nu ma ocup de probleme de pseudocod, pentru ca fiecare profesor isi inventeaza propriul pseudocod...
Dar, iti dau un exemplu de algorim care face media aritmetica a 2 numere, sper sa fie in genul celor care le faceti la clasa.
citeste x
citeste y
media<- (x+y)/2
afiseaza media

Apropo, e nevoie de paranteze, pentru ca impartirea are prioritate peste adunare(ca si la matematica). Daca scriaia x+y/2 intai impartea pe y la 2 si dupa aduna pe x.

Daca vrei media aritmetica a 3 numere
citeste x
citeste y
citeste z
media<- (x+y+z)/3
afiseaza media

Daca vrei un algoritm care sa faca asta pentru n numere, devine mai greu oleaca:
Prima data il intrebi cate numere vrea sa bage, dupa aia citesti numerele, si le aduni intr-o variabla(suma, i, media sunt variabile), iar apoi imparti la cate sunt, adica la n.
suma<-0 //initializam suma cu 0 pentru inceput
citeste n
pentru i<-1 pana la n executa
{
citeste x
suma<-suma+x //adunam numarul la suma
} //am folosit acolade ca sa arat ca ambele instructiuni(randuri) fac parte din structura repetitiva(pentru i= blabla.), voi probabil folositi alineat
media<- suma/n
afiseaza media
Apropo cu // arat ca am inceput un comentariu(deci nu face parte din cod)

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

E greu sa explici asa. Cel mai bine treaba-l pe proful tau, sau pe un/o coleg(a) care se pricepe mai bine.

| alinaaa26 explică:

Nu pot.profa e o zgripturoaica si nici colegii mei nu au inteles nimic

| monstrulet a răspuns (pentru alinaaa26):

Dar nu aveti manual? Sigur sunt explicatii in el. Singurul site care l-am gasit, care ar avea legatura cu asta e: http://lumeaalgoritmilor.uv.ro
si http://www.bogdan.buzau.ro/MISC/pseudoc.txt
Daca ai probleme cu un algoritm anume, sau vrei unul care sa rezolve ceva, intreaba.
De obicei nu ma ocup de probleme de pseudocod, pentru ca fiecare profesor isi inventeaza propriul pseudocod...
Dar, iti dau un exemplu de algorim care face media aritmetica a 2 numere, sper sa fie in genul celor care le faceti la clasa.
citeste x
citeste y
media<- (x+y)/2
afiseaza media

Apropo, e nevoie de paranteze, pentru ca impartirea are prioritate peste adunare(ca si la matematica). Daca scriaia x+y/2 intai impartea pe y la 2 si dupa aduna pe x.

Daca vrei media aritmetica a 3 numere
citeste x
citeste y
citeste z
media<- (x+y+z)/3
afiseaza media

Daca vrei un algoritm care sa faca asta pentru n numere, devine mai greu oleaca:
Prima data il intrebi cate numere vrea sa bage, dupa aia citesti numerele, si le aduni intr-o variabla(suma, i, media sunt variabile), iar apoi imparti la cate sunt, adica la n.
suma<-0 //initializam suma cu 0 pentru inceput
citeste n
pentru i<-1 pana la n executa
{
citeste x
suma<-suma+x //adunam numarul la suma
} //am folosit acolade ca sa arat ca ambele instructiuni(randuri) fac parte din structura repetitiva(pentru i= blabla.), voi probabil folositi alineat
media<- suma/n
afiseaza media
Apropo cu // arat ca am inceput un comentariu(deci nu face parte din cod)

| dacsa a răspuns:

Poate iti este de folos http://informaticasite.ro/......docod.html