| madajd a întrebat:

Buna!:*cine ma ajuta si p mine la o fisa pentru portofoliu.
trebuie sa scriu toate partile de vorbire si sa dau cate un exemplu de propozitie la fiecare...va rog mult ajutati-ma:*:*:*am nevoie pana maine, multumesc:*

PStongueartile de vorbire(sunt 10) sunt: substantivul, verbul, adjectivul, adverbul, numeral, pronume, conjunctia, interjectia, articolul, prepozitia.

Răspuns Câştigător
| Princess24 a răspuns:

Eu sunt in clasa aV-a si am invatat doar despre substantiv,verb,adjectiv,numeral,pronume, dar stiu si despre prepozitie.
Substantiv:Fata deseneaza o floare.(fata, floare)
Verb:Mama gateste cina.(gateste)
Adjectiv:Sora mea este mica.(mica)
Numeral:Bunica mea are saizeci de ani.(saizeci)
Pronume:Ea citeste o poveste.(ea)
Prepozitie:Musafirii au intrat in casa.(in)