| CrazyGirl_7812 a întrebat:

"Inca de la intemeiere, tarile romane au incercat sa-si pastreze...
Dupa ocuparea Transilvaniei de catre..., aceste teritorii au fost colonizate cu sasi si secui.
In timpul domniei lui..., Tara Romaneaasca a avut cea mai mare intindere.
In anul..., Mihai Viteazul a unit cele trei tari romane.
Domnia lui... a insemnat o perioada de inflorire culturala.
Cristofor columb a descoperit... (America)?"
Cine ma poate ajuta? Cine e bun/a la istorie va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| AdelinaPaula a răspuns:

1. Inca de la intemeiere, tarile romane au incercat sa-si pastreze integritatea.
2. Dupa ocuparea Transilvaniei de catre AUSTRO-UNGARI aceste teritorii au fost colonizate cu sasi si secui.
3.In timpul domniei lui Mihai Viteazul Tara Romaneaasca a avut cea mai mare intindere.
4.In anul 1600 Mihai Viteazul a unit cele trei tari romane.
5.Domnia lui Mihai Viteazu a insemnat o perioada de inflorire culturala.
6.Cristofor columb a descoperit AMERICA.

Ce e asa de greu?! Sunt intrebari usoare.straight face
ALta data totusi incearca sa-ti faci temele singura.

Totusi, sper ca te-am ajutat.winking
Funditaa?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| CookieTsang a răspuns:

Nu vreau sa fiu rea, dar acest site NU este pentru a rezolva temele copiilor.
Crede-ma, am trecut si eu prin clasa a patra, si nu e chiar asa de greu.Concentreaza-te.
Si, da, eu cred ca sunt destul de buna la istorie, deoarece ADOR istoria.

Si chiar asa, cine nu stie anul Unirii? Sau cine nu stie ca de fapt, nu Cristofor Columb a descoperit America, ci _____ (Te las pe tine sa descoperi)

Si, sa nu uit, deschide si rasfoieste un pic cartea de istorie, acolo te asteapta raspunsurile.

| CrazyGirl_7812 explică:

Pai am facut dar nu stiu daca e bine

| CrazyGirl_7812 explică:

Ba da
Cristofor Columb a descoperit un continent nou america, crezand ca a ajuns in china iar Amerigo Vesspuci a descoperit un pamant nou adica "terra Nova" si acel pamant a primit numele de america (anii 1507)

| CrazyGirl_7812 explică:

In timpul domniei lui Mircea cel batran nu Mihai viteazul