| AbeautifulMind a întrebat:

Funda!

In 1599 Mihai Viteazul a unit cele 3 Tari Romane, TR, Moldova si Transilvania, nu?
In 1859Cuza a unit TR cu Moldova, nu? Mica Unire

Dar nu inteleg, dupa ce Mihai Viteazul a unit Tarile Romane acestea s-au dezbinat pe parcurs pana in 1858? dc Transilvania nu mai facea parte din Romania in in 1589? de ce stat apartinea?

Răspuns Câştigător
| RoWind a răspuns:

Unirea a avut loc la 1600 si a fost infaptuita pentru a intari rezistenta antiotomana a Tarilor Romane.Insa,unirea a durat foarte putin,deoarece acest eveniment va atrage mai multi dusmani:nobilimea(isi vedea amenintata privilegiile), turcii(care nu doreau formarea unui stat mai puternic), polonii si familia Movilestilor(acestia erau sustinuti de turci si doreau sa preia tronul in TR si Moldova). Astfel, Mihai Viteazul pierde treptat Transilvania(in septembrie 1600, deci perioada unirii a fost foarte mica), apoi Moldova si Tara Romaneasca.In 1958 s-a infaptuit Mica Unire pentru ca Marile Puteri au hotarat unirea Moldovei si Tara Romaneasca(in Conventia de la Paris, se prevedea faptul ca noul stat trebuia sa aiba doi domni, dar A.I. Cuza a fost ales domn pentru ambele tari), unirea a fost recunoscuta pe plan international in 1861.Transilvania facea parte atunci din Imperiul austriac.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mihai Viteazul a fost domnul celor 3 tari, dar nu s-a facut nicio unire. Prima Unire oficiala a avut loc in 1859

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AbeautifulMind):

Sa zicem ca a fost luat cam cu forta Basarabia in cadrul celui de al doilea razboi mondial, Rusia nerecunoscand ca fiind teritoriu romanesc dupa unirea de la 1918... si cum noi am terminat razboiul de partea Rusiei a ramas teritoriul lor