| anonim_4396 a întrebat:

cum ne dam seama la franceza la timpul perfect compus ( passe compose ) cand trebuie sa folosim auxiliarul etre sau avoir?

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Verbele care se conjuga cu être sunt asa-numitele "verbe de miscare" :
aller=a merge; entrer=a intra; venir=a veni; sortir=a iesi; partir=a pleca; monter=a urca; descendre=a cobori; tomber=a cadea.
Se mai conjuga cu être toate verbele pronominale :
se laver, se lever, se reveiller etc.
Restul, adica majoritatea de fapt, se conjuga cu avoir.

| Danielax3 a răspuns:

Http://www.french-linguistics.co.uk/grammar/avoir_or_etre.shtml

Cu verbele de miscare se conjuga cu avoir si la celelalte cu etre