| VORTEX a întrebat:

cum pot afla perimetrul unul romb la care ni se da lungimile diagonalelor? Multumesc anticipat

PS:nu e tema acasa, maine am examen si doar asta nu stiu cum se afla.

Răspuns Câştigător
| Gandhi a răspuns:

Diagonalele la romb se injumatatesc.Astfel aplici teorema lui pitagora intr-un triunghi din cele 4 din interiorul rombului si astfel afli latura rombului. Apoi inmultesti cu 4 si ai aflat perimetrul. Sper ca ti am fost de ajutor.

4 răspunsuri:
| DeathTheKid a răspuns:

D x D supra 2

| DeathTheKid a răspuns:

Szlaughingaia e arialaughingpai afla latura dintr`un triunghi dreptunghic de exemplu AOB pentru ca O=90=>t.pitagora

| GEORGE a răspuns:

Diagonala mica si cea mare impart rombul in 2 triunghiuri echilaterale apoi jumatate din diagonala mare imparte triunghiul format in alte doua dreptunghice. e o cale mai simpla dar nu stiu.

| Blake1 a răspuns:

Pai daca imi aduc eu bine aminte diagonalele se injumatatesc si faci aria fiecarui triunghi si le adumi la sf...(formula de ariesadb ori h)2)