| sorrypurple a întrebat:

Daca stiu lungimile diagonalelor intru-n dreptunghi si unghiurile formate de ele cum pot afla lungimile laturilor dreptunghiului? Multumesc :*

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Depinde la nivelul carei clase. Daca ai invatat trig., atunci o faci mintenaş.

| sabin89 a răspuns:

Daca cunosti unghiurile dintre ele, inseamna ca stii si unghiurile formate de o diagonala cu fiecare din laturi. Atunci, triunghiul dreptunghic (jumatate din dreptunghi) are o latura (diagonala) si toate unghiurile cunoscute. Deci este perfect determinat. Iei rigla si compasul (sau raportorul) si construiesti triunghiul. Deci ai gasit laturile.

| lucianxp12 a răspuns:

Pai ar trebui sa o rezolvi cu Pitagora

| sorrypurple explică:

Sunt clasa a7-a tongue