| Deni_Denisa_1990_qOsJ a întrebat:

cum se formeaza perfectul compus in Franceza?

7 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

Avoir / etre + participe passé
Exemplu:
j'ai mangé
tu as vu
elle a aimé

je suis allé
tu es sorti
elle est partie

(verbele sunt diferite ca sa vezi mai multe exemple)

| Deni_Denisa_1990_qOsJ explică (pentru PopAdrian):

Mersii.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru PopAdrian):

Ar fi trebuit sa-i spui ca verbele de miscare se conjuga cu "etre"winking

| Ibrahimovic a răspuns (pentru PopAdrian):

De exemplu, Denisa, verbul a merge este verb de miscare, la fel a iesi, a urca, s.a... (aller, sortir, monter) acestea sunt verbe de miscare si se conjuga, cum spuneam, cu "etre".
De exemplu: Je suis alle, tu es sorti, il/elle est monte. Sper ca ai inteles!

| PopAdrian a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Pai da...da nu toate-s de miscare. In mourir nu se misca nimenihee hee Da, ca sa le gasesti pe toate alea cu etre poti cauta "verbe de miscare franceza" Spor!

| Ibrahimovic a răspuns (pentru PopAdrian):

Eu n-am nevoie sa le caut pentru ca le stiu...Iar "devenir", "mourir", "naitre" si "rester" sunt exceptii tongue

| PopAdrian a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Ziceam de ea happy Si eu le stiu, doar am dat DELF-u' happy