| LittleLady a întrebat:

Cum se realizeaza o fisa de lectura? De exemplu pentru opera "Baltagul":se realizeaza pe capitole? Ce trebuie sa contina:doar rezumatul sau o povestire detaliata?

14 răspunsuri:
| kzd a răspuns:

Din cate mai tin eu minte din generala laughing Trebuie povestita ca un rezumat si sa mentionezi trasaturile personajelor.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Titlu:
Autorul:
Tema:
Ideea:

| mihaelaalol a răspuns:

In primul rand mentionezi autorul,titlul,personajele,locul(toate locurile unde se petrece actiunea), timpul actiunii.
in al doilea rand, un moment al subiectului care te-a impresionat, un fragment care te-a impresionat, descrierea unui personaj care ti-a placut.

sper ca te-am ajutat!big grin

| ShadeAdda a răspuns:

Stiind ca e roman, e bine sa scrii ideile principale. Dar detaliile sunt binevenite atunci cand se simte nevoia. Insa la o fisa de lectura trebuie sa pui si o introducere ( date despre autor...), geneza (punctul de plecare al operei si sursele de inspiratie), tema, titlul (numele operei, semnificatia acestuia), structura si compozitie (nr capitole, parti, planuri narative, etc), REZUMATUL (aici pe idei principale), caracterizarea personajelor principale (cu citate, daca se poate), trasaturile operei (roman, opera epica - enumeri trasaturile CU EXEMPLE DIN TEXT), particularitati artistice (stilul autorului de-a scrie, daca gasesti ceva deosebit...), opinia personala.

| daniela281 a răspuns:

1)Titlu:
2)Autorul:
3)Tema:
4)Ideea:

| LittleLady explică (pentru daniela281):

Si la "Tema " si "Ideea" ce ar trebui sa scriu?

| daniela281 a răspuns (pentru LittleLady):

Tema este raspunsul complet la intrebarea: despre ce este opera, de asemenea se bazeaza pe niste motive. ( exemplu: Motivul- iubirea sau frica, razboi etc. Motivul este titlul unui fragment sau al unui capitol care exprima despre ce este vorba. Ideea este ca o concepţie sau un rezumat asa cum ai inteles cartea sau un capitiol.

| LittleLady explică (pentru daniela281):

Si in Baltagul care ar putea fi tema? dorinta de regasire sau nu stiu...

| daniela281 a răspuns (pentru LittleLady):

Eu nu am citit cartea Baltagul, deci nu stiu despre ce este vorba.

| SimonPetru a răspuns:

Trebuie sa contina lista cu toate personajele cu caracteristicile lor si rezumatul pe capitole.

| ioanamaria98 a răspuns:

Fisa de lectura o poti povesti pe capitole sau scrii in mare parte ideile principale.

| Ynutza_Alinutza_1984 a răspuns:

Imi poto spune ce scriu la inceput

| Ynutza_Alinutza_1984 a răspuns:

Ce opera este baltagul

| sofyayoanalovvve a răspuns:

Buna, pai prima oara trebuie sa spui cateva cuvinte despre titlu:ce iti place la el,de ce te-a atras,ce sentiment iti sugereaza. al doilea lucru povestesti aceea opera. al treilea lucru scoti toate personajele :principale, secundare, episodice. al patralea pui date biografice despre autor. dupa tema:adica sa spui ceea ce semnifica, ce invatatura iti sugereaza opera citata, iar la urma daca doresti tu, poti sa spui ce te.a impresionat cel mai mult. sper ca o sa te ajute ce ti-am spus