| spydyweb2 a întrebat:

dati-mi niste exemple de elemente ce se afla in multimea Q, va rog.

Răspuns Câştigător
| Aneurysm a răspuns:

Mulţimea Q (numerelor raţionale) conţine mulţimiile N (naturale) şi Z (întregi) şi numerele care pot fi scrise ca fracţii şi numerele scrise cu virgulă.
Exemplu: -1, 2(8); 4,4; -2 supra 7; etc...

2 răspunsuri:
| AnonimaStar a răspuns:

N este inclus Z
Z inclus Q de aici rezulta k N si Z sunt incluse in Q.
Adica N ( nr naturale -> fara virgula 1, 2, 3, 4, 88, 12132 sunt incluse atat in N si Q)
Z(numerele cu minus -3,-4545,-99)
Q are incluse atat multimile Z si N + fractiile.
Bafta!

| budaiflorin a răspuns:

Mulţimea Q (numerelor raţionale) conţine mulţimiile N (naturale) şi Z (întregi) şi numerele care pot fi scrise ca fracţii şi numerele scrise cu virgulă.
Exemplu: -1, 2(8); 4,4; -2 supra 7; etc...