| rouzy a întrebat:

Cum se numeste si ce elemente are multimea Q/Z?

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Reprezinta multimea ce contine elemente prezente in Q, dar nu sunt prezente in Z.
Multimea N ( nr naturale) inclusa in Z (nr intregi) inclusa in Q ( nr rationale). Mai tarziu o sa inveti si despre multimea R ( numere reale ) si C ( complexe).
In multimea z SE AFLA numerele naturale pozitive, dar se afla si numere negative. MUltimea Q reprezinta de fapt multimea fractiilor. Deci, Q/z = toate fractiile( in afara de cele neperiodice infinite pentru ca acelea sunt irationale).

1 răspuns: