| KimK a întrebat:

Deci: la mate am de facut un ex. super simplu. Problema e ca nu stiu cate luni are un trimestru si un semestru.
Ex. suna cam asa ( ca sa va dati seama despre ce vorbesc)
Ce fractie dintr-un an reprezinta:
a). o luna;
b). un trimestru;
c). un semestru.
Va rog sa nu ma raportati! (nu v-am pus sa imi rezolvati exercitiul doar sa imi spuneti cate luni are un trimestru si un semestru).
Multumesc!
Aaa si funda maree

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Tri inseamna trei deci 3 luni un trimestru. Sunt 4 trimestre in an. Semestrul e jumatate de an deci 6 luni. Succes!

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Trimestru - 3 luni, semestru - 6 luni

| KimK explică:

Multumesc!

| eli1eli a răspuns:

O luna reprezinta 1 doisprezecime, si semestrul si trimestrul nu se refera la semestre scolare (parerea mea) ci semestrul 6 luni adica o doime din an iar trimestrul 4 luniadica o treime din an