| Costis3x69 a întrebat:

Buna dimineața tuturor.
Vouă ce v-a adus Moș Nicolae? Apropo de unde vine chestia asta ciudată cu Moș Nicolae care aduce cadouri? Moș Crăciun, iepurașul de Paște? Când eram mic îmi plăcea foarte, foarte, foarte, foarte FOARTE MULT că primeam cadouri dar totuși de unde vine aceasta tradiție?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! La mijlocul secolului 4 crestinismul a preluat sărbătoarea solstițiului de iarnă din cultul Mithra si a transformat sarbatoarea in crăciun, Evanghelistul Luca arata ca in perioada nasterii lui Isus păstorii traiau sub cerul liber si făceau străjile noaptea pe lînga turmele lor, păstorii nu ar fi fost afara in frigurosul decembrie cînd ar fi putut chiar sa ninga in zona Betleemului, acest lucru ar fi fost posibil in jurul datei de 1 octombrie cand potrivit dovezilor s-a nascut Isus,

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mos Nicolea aduce dulciuri in ghete, numai la copii mici.
Noi am cam trecut de mult de varsta copilariei, asadar, il asteptam pe Mos Craciun, peste 2 saptamani happy

| Costis3x69 explică (pentru Violleta2022):

Da știu și eu am trecut de acea vârstă doar că pe aici pe TPU mai sunt și copii happy happy happy

| J0B0MAT a răspuns (pentru Costis3x69):

Cum să îi dai fundă lui Cristi, care e total pe lângă. Vorbeai de Moș Crăciun și Iepurașul de Paști, iar el dă o explicație aiurită la data Crăciunului.

| Costis3x69 explică (pentru J0B0MAT):

Da promit că următoarea funda o să ți-o dau ție happy

| J0B0MAT a răspuns (pentru Costis3x69):

Nu vreau să îmi dai mie, ci unui răspuns cu adevărat bun, nu la unul pe lângă subiect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O varguta
nu am fost prea cuminte.
am cam mancat desertul inainte de masa.

| Costis3x69 explică (pentru suntserios):

laughing laughing laughing asta ar fi buna de spus la un copil de 5 ani...

| dullcat a răspuns:

Fructe si ciocolata.

| J0B0MAT a răspuns:

Bani pe care îi sparg cât de curând și dulciuri pe care le-am cam mâncat.Și nu au fost puține.
De unde vine, de unde nu vine, e o tradiție frumoasă mai ales pentru copii, dar și pentru adulți pentru că ne face să fim iar copii. Tuturor ne plac cadourile, dar este frumos și să dăruiești, mai ales celor nevoiași și animalelor de pe stradă.

| Hyperion7 a răspuns:

Https://www.hotnews.ro/......manesc.htm
Asta e povestea lui.

Din fericire, am scăpat și anul asta de nuielusa:))

Iepurașul de Paște nu este de la noi, este de la americani, dar am preluat-o.
Uite și povestea iepurașului
https://www.twinkl.ro/teaching-wiki/iepurasul-de-paste

Sper că te-am lămurit!
Bafta!

| carevaescu a răspuns:

Nici eu n-am fost cuminte, așa că în loc să-mi aducă nuia, mi-a luat niște bani.

| Miruna333 a răspuns:

Dulciuri, haine si bani

| Standt a răspuns:

Chestia asta ciudata vine din religie.
Mos Craciun a primit-o in casa pe Maria ca sa nasca. Acum, il rasplatim cu o sarbatoare. Mos Nicolae ajuta fetele sa se marite, dandu-le dota. Ca pe vremuri era greu sa traiesti singura. Acum il celebram.
Numai ca acum se amesteca toate. Aceleasi cadouri la orice sarbatoare. Inainte erau personalizate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Standt):

Deunde ai scos tîmpeniile acestea? Mos craciun a primit-o in casa ca sa nasca, Biblia nu spune asa ceva iar sarbatorile acestea sunt pagîne nu au treaba cu Isus, el nu s-a nascut pe 25 decembrie.