| MissNO a întrebat:

Diriginta noastra ne-a spus ca cine ramane corigent pe un semestru in clasa a X-a la cel putin o materie, ramane automat repetent. Din cate stiu vii la corigente in vara daca media de pe doua semestre iese mai putin de 4, adica asa a fost pana acum la noi.
1. A zis ce a zis ca sa ne sperie sau chiar e adevarat?
2. Daca ar fi asa, are voie sa faca ce a spus?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, a vrut doar sa va sperie, ca sa invatati in ambele semestre.
Corigent la sfarsitul anului ramai doar daca media anuala este sub 5, indiferent daca ai ramas corigent pe oricare semestru. Repetent ramai doar daca nu ai luat corigenta.

| MissNO explică (pentru Ioandelasal):

Imi pare bine sa primesc un sfat de la o persoana competenta ca dumneavoastra! Si daca nu va deranjez, imi spuneti ce pot face daca profesoara ne face chestia asta? Ne spune ca face asta pentru ca a XI-a si a XII-a nu sunt obligatorii si acum se „cern" elevii care merita sa continue.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MissNO):

N-are cum sa va faca chestia asta, regulamentul nu ii permite, chiar daca clasele urmatoare nu sunt obligatorii.

7 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu e adevarat, vrea doar sa va sperie sa invatati. Exista un regulament, profesorii nu au voie sa faca tot ce vor ei.

| deeadeea111 a răspuns:

Nu e adevarat poate a zis sa va faca sa invatati....sau poate se referea ca nu va trece in vara.

| biancadinu99 a răspuns:

Nu e adv! Doar va sperie!winking

| paulapatricia a răspuns:

Nu e adevarat. Trebuie sa ramai la 3 materii din cate stiu. Si, conform legii, nu are voie asa ceva

| utza4all a răspuns:

Ca sa ramai repetent trebuie sa ramai corigent pe vara la cel putin 3 materii.