| AnneMarie03 a întrebat:

E greu la profilul stiinte ale naturii? (biologie-chimie)
Cum a fost prima voastra zi de liceu si cum v-ati inteles cu colegii din clasa si de la clasele mai mai mari? ♡

Răspuns Câştigător
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Bună!
În comparație cu mate-info, nu este foarte greu la bio-chimie. Matematica e ceva mai ușoară și o poți înțelege destul de bine, dacă ești atentă în timpul orelor. Dacă nu ai prea avut habar ce e aia chimie, în gimnaziu (cum a fost în cazul meu), nu e problemă, fiindcă într-a 9-a înveți chimia de la zero și ai ocazia să o înțelegi cu adevărat happy
Ce îmi place mie foarte mult este că, spre deosebire de mate-info, filo și socio, la profilul de științe ale naturii înveți, în toți cei 4 ani, pe lângă matematică, română, biologie, chimie și fizică (de care ai nevoie la bac) și engleză, franceză, TIC (în primii doi ani înveți și informatică, dar după scapi big grin), istorie și geografie (dar nu se pune foarte mult accent pe ele), sport, etc. Pe scurt, înveți din toate câte ceva și la finalul liceului rămâi cu ceva mai multe cunoștințe generale, plus că poți da mai ușor și la alte facultăți (cu ceva pregătire), în afară de medicină, fiindcă în decursul liceului nu ai timp să uiți matematica (așa cum se întâmplă la filo) sau geografia/istoria (cum e la mate-info).
Dacă ești ca mine, să fugi de matematică, iar istoria și geografia să nu le suporți, atunci ți se potrivește bio-chimia laughing

Prima zi de liceu a fost puțin ciudată, fiindcă aveam foarte multi colegi noi și nu cunoșteam pe nimeni, plus că habar n-aveam ce diriginte voi avea și-mi imaginam că poate va fi un moș ranchiunos și enervant rolling on the floor (de fapt a fost tocmai contrariul, fiindcă "dirigintele" era femeie și cea mai grozavă profesoară pe care am întâlnit-o big grin).
Altă problemă a fost cu colegii de clasă. Eram 24 de fete si 4 băieți și deja îmi închipuiam oroarea de a fi în clasă cu 23 de scorpii care se ceartă pe parfumuri și băieți laughing. Din nou, m-am înșelat, fiindcă majoritatea fetelor sunt super de treabă și mă înțeleg bine cu toată lumea, plus că după un an s-au mai înmulțit băieții, acum sunt 6 laughing
Dacă te întrebi, eu trec într-a 11-a anul ăsta, deci am ceva experiență big grin
Cu elevii de la clasele mai mari n-am prea avut tangențe, sinceră să fiu. Pe mine m-a interesat strict clasa mea. Într-a 9-a am mai păstrat ceva legături cu foștii colegi din gimnaziu, dar într-a 10-a m-am rezumat doar la a-i saluta. Se stie ca de obicei prieteniile din gimnaziu se destramă în liceu, am pățit-o și eu, așa că am preferat să mă înțeleg bine cu colegii mei actuali de clasă. Așa sunt eu, dar restul (care sunt și mai comunicativi și mai băgăcioși ca mine... și ies mai des gură-cască prin oraș big grin) au legături și cu clasele mai mari și se înțeleg destul de bine unii cu alții. Oricum, depinde de fiecare persoană în parte ce fel de relații își face și cu cine happy
În orice caz, dacă alegi să dai la bio-chimie, să știi că nu e o decizie proastă, chiar delocwinking

P.S.: Legat de teze, dai la română și matematică obligatoriu și ai de ales două materii dintre biologie, chimie și fizică, la care să dai teza.
Cam atât. Dacă mai ai nelămuriri, mă poți întreba oricând happy

6 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Prima zi de liceu a fost naspa, nu cunosteam pe nimeni.

| Bernardus a răspuns:

E subiectiv daca e greu sau nu, depinde daca iti plac materiile, daca ai inclinatii spre ele, si mai important, daca ai profesori buni. Totusi, din experienta mea, si a prietenilor mei de la licee diferite, clasa a noua e de obicei foarte relaxata. Acum, ca sa iti raspund la a doua intrebare, prima zi de liceu la mine nu a fost cine stie ce, nu sunt genul de om care se emotioneaza la chestii de genul. Prima data, cand mi-am intalnit colegii de clasa, am facut cunostintasi am inceput sa fac conversatie cu toti, ca sa imi dau seama cu cine o sa ma inteleg bine pe durata anului (de obicei fac glume proaste, rasiste, sexiste si xenofobe care includ injuraturi ca la usa cortului, si imi dau seama cam cine sunt oamenii din jurul meu dupa reactiile lor, dar asta nu imediat ce ii cunosc) Anyway, m-am gasit oamenii cu care aveam sa stau restul anului, si de restul nu m-a intersat mai mult decat sa le retin numele, si cu celelalte clase nu am interactionat aproape deloc. Ce-ti recomand e sa nu incerci sa impresionezi oamenii pe care nu ii placi. Sa iti gasesti grupul de oameni cu care te intelegi, si de restul sa te doara undeva. Mult noroc!

| deadhoe a răspuns:

Nu e greu.
A fost ok prima zi de liceu, nu cine stie ce. M-am simtit confortabil pentru ca nu erau toti colegii necunoscuti, si compania celor necunoscuti mi s-a parut confortabila. Nu am stat sa vorbesc cu toti din clasa in ziua aia, iar cu cei din clasele mai mari nici atat. Nu imi place faptul ca anul asta noi o sa fim cei mai mari (a 12-a), mi-e cam dor de cei vechi.

| Redsunshine33 a răspuns:

Nu e greu, dacă îti plac materiile ca biologie, chimie, fizică și matematică.Eu am avut între 3 și 4 ore de fizică, diferit de la an la an și în toti anii 2 de biologie, la chimie 2-3 ore, la fel, era diferit de la an la an, matematică 4 ore în toti anii, celelalte materii ca istoria, geografia am avut o oră în toti anii.Limbile străină, engleză și franceză-2 ore în toti anii.Profilul mi s-a părut potrivit pentru mine și când am ales să merg, dar și după ce am terminat liceul. Dacă ești bună pe materiile care predomină, îti recomand să mergi.Pentru mine a fost greut la început deoarece sunt o persoană timidă când cunosc persoane noi, dar mi-am făcut prietenii buni cu care sunt prietenă și la momentul actual.Prima zi a fost plină de emotii, am făcut cunoștință cu câtiva colegii.Liceul e o perioadă frumoasă din viată oricărui adolescent, dar presupune și multă prudentă pentru că poti intra în tot felul de anturaje, dacă nu ești atentă cu cine formezi prietenii.

| 23ndjdmxla a răspuns:

Eu sunt la Științe ale Naturii și trec a10a...Din p.d.v. al materiilor nu e foarte greu, însă eu nici acum nu am reusit sa ma apropii de colegi pentru ca sunt mai timidă și clasa din generala era foarte unită și mi-a fost greu. In orice caz nu r sfârșitul lumii, vei vedea. Sfatul meu e sa te implici in cat mai multe activități, sa mergi in excursii mai ales daca vrei sa te imprietenesti mai bine cu colegii. Dar sa si înveți.

| Irimia_David_1998 a răspuns:

Buna, de greu nu pit sa iti spun, daca inveti nu iti este greu nicaieri dar despre profilul stiinte ale naturii iti pot spune ca nu prea se deosebeste cuare lucru de mate-info, eu am terminat mate-info si am avut un prieten la bio-chimie, doar ca noi la mate - info faceam mai multa mate decat ceilalti si in plus faceam informatica, in rest nu se prea deosebeste cu nimic, bafta la liceu!