| shippuden a întrebat:

Buna,eu sunt de la liceul economic intr-a 11 si as vrea sa dau facultatea in domeniul informaticii,IT,ce spuneti m-as descurca? cu toate ca in liceu nu am facut deloc informatica,doar TIClaughing) si ce facultati mi-ati recomanda, din ce orase? Funda...

Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

De unde esti, ca stim exact despre ce vorbim? eu am terminat Economic si sunt la faculta in domeniul IT si e ok
Dar daca nu vrei sa te chinui in anul I
ia de-aci ceva ce trebuie sa stii :
1.http://www.computerscienceforeveryone.com/
2.http://curs.algoritmi.ro/category/bibliografie-ajutatoare/
3.http://www.programmingsimplified.com/c-program-examples
4.http://info64.ro/Introducere-in-C/
5.http://www.codeblocks.org/downloads/26#windows de aici iei mediul de programare ( adica programul in care inveti programare)

asa pe scurt
pana ajungi la faculta

1.Iei la bac nota mare ( daca nu vrei la faculta cu taxa )
2.In domeniul IT foarte mult se bazeaza pe matematica deci invata mate! Calcul integral (integrale derivate trebuie sa le mananci )
3.invata programare ce ti-am dat eu sunt materiale foarte bune in domeniul programarii

| shippuden explică (pentru Memecy):

Mi-a imprumutat un prieten cartea asta, ce zici o sa ma ajute?:) http://www.elefant.ro/......83365.html

| shippuden explică (pentru Memecy):

Si un oras bun in care sa ma duc?

| Memecy a răspuns (pentru shippuden):

Deci în principiu orice material de C/C++ e bun nu am citit cartea respectiva deci nu ma pot pronunța cu privire la calitatea acesteia dar ce ți-am dat eu ni s-a recomandat de profesorii de la universitate dacă ai posibilitatea știam ca la Iași e cea mai buna Politehnica apoi la București pe urmă la Timișoara dacă nu mă înșel aici mai trebuie să cauți acuma depinde de care dintre aceste centre universitare ești cel mai aproape

| shippuden explică (pentru Memecy):

Eu as vrea undeva prin sibiu sau clujhappy, oricum am timp intr-o vara sa invat cat de cat notiunile introductive?

| Memecy a răspuns (pentru shippuden):

și la Cluj se face școală(și nu în glumă) din câte știu ( de Sibiu nu mă pot pronunța ) mnah ideea e că poți face oriunde școală doar că pretențiile sunt mai mari sau nu, că în funcție de unde faci facultatea ai anumite facilități ( de exemplu șansa de a intra pe piața muncii etc) de la o universitate la alta.
Foarte mult în facultate te bazezi pe studiul individual adică profesorul vine îți deschide calea și de acolo... Doamne ajută, te descurci; oricum facultatea nu se compară cu liceul ca nivel de dificultate (dar și asta depinde ce liceu ai făcut și ce facultate vrei să urmezi și unde)

Dar concluzie poți învăța într-o vară noțiunile introductive și nu numai, dar asta înseamnă pasiune și multă voință 6 ore pe zi ( în fața PC-ului ) să zic, dar se presupune că asta vrei deci e un fleac și timpul nici nu mai contează. Deci DA e suficient să te pui pe picioare

| shippuden explică (pentru Memecy):

Merci de sfat!

| shippuden explică (pentru Memecy):

Da nu stiu daca o sa-mi permita timpul sa stau 6 ore pe zi sad

| Memecy a răspuns (pentru shippuden):

Ideea e să îți placă și apoi vezi tu ca nu mai numeri orele...laughing

| shippuden explică (pentru Memecy):

Faza e ca s-ar putea sa lucrez la vara si de aia nu stiu cat imi sta timpu, si oricum as putea invata chiar si la sf de la 12 ca dupa bac am ceva timp pana sa ma duc la faculta laughing ce zici?

| Memecy a răspuns (pentru shippuden):

Tu știi cel mai bine cum stai cu timpul
însă ce trebuie să accepți e că "programarea nu e ceva ce trebuie făcut ci ceva ce trebuie respirat adică ceva la care mereu trebuie să te gândești, ceva ce faci când te relaxezi, ceva ce faci când dormi,..."
Respect acest lucru faptul că lucrezi peste vară să zicem de la 8 dimineața la 8 seara corect atunci nu am ce zice dar orice sub ora 8 înseamnă 1 minut o oră etc pentru programare ^^ chiar dacă lucrezi nu înseamnă că nu mai ai timp liber corect? Doar trebuie să îți organizezi timpul.

| Memecy a răspuns (pentru Memecy):

Waw tu ziceai că ești de abia în clasa a XI-a la economic pai la economic e lejer (adică și eu am terminat economic și nu chiar un liceu rău ) păi pune-te chiar de azi să programezi ce mai aștepți? happy câte ore pe zi înveți? ai facebook?

| shippuden explică (pentru Memecy):

6 ore pe zi invat, da am facebook mihail juravlea al tau care e?

| shippuden explică (pentru Memecy):

?

14 răspunsuri:
| XHHHX a răspuns:

Pai este decizia ta! Tu stii daca esti bun-buna la mate, nu esti primul-prima care a vrut -in situatia ta- mearga pe IT.