| UitataDeTimp a întrebat:

Eu sunt de la sat si invat foarte bine: in clasa a 5-a am avut media 10, a 6-a 9.97, a 7-a 9.93 si anul acesa o sa imi iasa tot un 9.80-9.90(pe primul sem. am avut-o toata de 10).
In orasul cel mai aproape de satul meu sunt 3 licee:
1. cel mai bun si foarte sever(cica)
2. unde a fost fratele meu la filologie si e asa si asa
3. unde merg toti prostii(adica e moale)
Eu cand dau un test, teza, lucrarea, orice, ma plang mamei mele si tot ii zic ca nu iau nota mare si pana la urma Dumnezeu ma juta si iau o nota mare.
Ea imi zice sa nu mai invat atat de mult ca dau in vreo boala si dupa aceea nu am nicim din toate( cand ma stresez tare plang).Am 15 ani si sunt fata.
In clasa la mine mai sunt doua fet bune(cea mai buna dintre ele da la cel mai bun, iar a doua la cel de-al doilea).Eu vreau sa devin avocata.Nu stiu pe ce sa ma indrept: pe filologie sau pe stiinte sociale si nici la care liceu sa dau.
La filologie la liceul cel mai sever(1) a dat o prietena de-a unei prietene de ale mele si mi-a zis ca avea foarte mult de scris si de citit, plangea toata ziua si lua ore la vreo trei materii.
La al doilea, dupa cum spune fratele meu mai mare... e viata.Nu l-am vazut sa citeasca carti noapte si sa scrie non-stop.Si totusi a luat bacul cu nota mare si a avut medii bune...
Acum nu stiu. profesorii ma sfatuiesc sa dau la cel mai bun(si sever) ca e mai serios si ca la cel de-al doilea e mai moale si ma las pe tanjeala. Mama nu vrea la asta ca ma stresez si nu vrea sa ma imbolnavesc.
Voi ce spuneti? La ce liceu si la ce profil sa au?
Va multumesc!
Iulia.

Răspuns Câştigător
| BeInnocent a răspuns:

Heei!

Nu am fost mereu cea mai buna la a da sfaturi, dar cred ca te pot ajuta.

In primul rand, cum a zis @Mihaela1964, profesorii de indeamna spre bine iar mama te protejeaza. Du-te la liceu SEVER la FILOLOGIE ( Profilul filologie e indicat pentru facultatea de drept, in general ).

Am evidentiat cuvintele :SEVER si FILOLOGIE pentru ati spune ca e important sa mergi la un liceu bun pentru ca astfel vei fi foarte bine pregatita. Prietena prietenei tale ( cum suna laughing ) probabil nu era obisnuita cu cititul, invatatul din abundenta si nici sa se afle sub presiune.

In privinta ta, te sfatuiesc sa mergi la primul liceu, profil filo unde vei fi pregatita cum trebuie si mai ales vei avea colegi destepti si experiente mult mai folositoare in viata decat sa mergi la unul plin de tolomaci unde prin toate colturile scolii te ameteste fumul de tigara ( daca intelegi ce vreau sa spun ).

P.S Si eu ma stresez. Inavat cat invat si in ziua testului am un ghiveci de emotii + stres + durere de stomac in mine de uit absolut tot. Dar pana la urma, cu ce ne alegem in urma stresului?

Ai grija de tine si nu te culca ( pe o ureche ).

6 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca poti sa faci tot ceea ce-ti doresti pentru ca esti ambitioasa. Mergi unde te sfatuiesc profesorii, ei isi dau seama ce potential ai, mama vrea sa te protejeze.

| EkaBuBu a răspuns:

Daca vrei sa devii avocata trebuie sa mergi la Matematica-InformaticahappyE bine sa inveti dar nu te stresa asa de tarehappySi o fata de la mine din clasa a patit-o.Cand a ajuns la liceu, de la atata stres a incaruntit si era doar clasa a 9-a.iar daca mama ta spune sa nu te mai stresezi bine facehappy Nu trebuie sa dai la cel mai prost. Poti sa dai la cel mai bun doar ca trebuie sa inveti sa nu iei totul asa de in serios pentru ca la urma urmei in liceu nu o sa ai note de 10! Asta e clar! In liceu o sa ai atatea de invatat incat o sa crepi pur si simplu daca le faci pe toate! Sa stii ca si eu aveam numai note bune in generala si nu aveam note mai jos de 9! Si cand am ajuns la liceu prima mea nota a fost 1laughing Deci nu te stresa prea mult si asculta de mama te cand vine vorba de stres si profesorii cand vine vorba de liceuhappy

| BeInnocent a răspuns (pentru EkaBuBu):

Matematica - informatica? Seriously? laughing Fata draga, mai documenteaza-te si nu mai speria fata. Daca ai luat tu 1 la liceu prima nota si in generala invatai bine asta nu inseamna ca si ea va pati la fel. Tu, poate, ai avut profesori mai nasoli sau nu ai invatat happy. Si cum poti sa ii zici ca la liceu nu ai doar note de zece? Doamne.Din ce a scris ea aici, e clar ca nu va lua o nota mai mica de 7 la liceu. Te pup:*

| EkaBuBu a răspuns (pentru BeInnocent):

happyNu cred ca ti-am cerut parereahappy Mi-am exprimat-o si nu nu am luat numai unu dar nu trebuie sa se streseze in halu asta! Nu vre sa ajunga ca tinelaughing Imi pare rauhappy Si da si eu te puplaughing

| BeInnocent a răspuns (pentru EkaBuBu):

Nu cred ca pe TPU e loc de cerut pareri laughing

| BeInnocent a răspuns (pentru EkaBuBu):

Heei!

Nu am fost mereu cea mai buna la a da sfaturi, dar cred ca te pot ajuta.

In primul rand, cum a zis @Mihaela1964, profesorii de indeamna spre bine iar mama te protejeaza. Du-te la liceu SEVER la FILOLOGIE ( Profilul filologie e indicat pentru facultatea de drept, in general ).

Am evidentiat cuvintele :SEVER si FILOLOGIE pentru ati spune ca e important sa mergi la un liceu bun pentru ca astfel vei fi foarte bine pregatita. Prietena prietenei tale ( cum suna laughing ) probabil nu era obisnuita cu cititul, invatatul din abundenta si nici sa se afle sub presiune.

In privinta ta, te sfatuiesc sa mergi la primul liceu, profil filo unde vei fi pregatita cum trebuie si mai ales vei avea colegi destepti si experiente mult mai folositoare in viata decat sa mergi la unul plin de tolomaci unde prin toate colturile scolii te ameteste fumul de tigara ( daca intelegi ce vreau sa spun ).

P.S Si eu ma stresez. Inavat cat invat si in ziua testului am un ghiveci de emotii + stres + durere de stomac in mine de uit absolut tot. Dar pana la urma, cu ce ne alegem in urma stresului?

Ai grija de tine si nu te culca ( pe o ureche ).

| Crisk a răspuns:

Mergi unde doresti tu sau mama ta, cem mai important e sfatul mamei

Întrebări recente