| bobi7477 a întrebat:

exista vreo formula pentru a calcula aria rombului avand doar laturile acestuia.Ca sa vorbesc concret va spun ca e un romb cu toate laturile egale cu 50 cm. cine imi de ceva ideii ia funda!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Du-te pe google la romb.
Găsești acolo formula ariei. Nu se poate calcula aria știind numai latura.
Singura posibilitate ar fi atunci cînd unul din unghiurile din triunghiul dreptunghic ( vezi poza din google) ar fi de 30 de grade.

| Biiuu a răspuns:

Pai daca toate laturile sunt de 50 de cm atunci rombul e patrat deci aria e "l" la a 2