| Biscuiti a întrebat:

imi poate spune si mie cineva care sunt toate tarile vorbitoare de limba franceza ...ca limba materna sau ca a doua limba.va rog, imi trebuie la un proiect maine la scoala.:d dau funditawinking

Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

Tari cu franceza ca singura limba oficiala: Franta, Benin, Burkina Faso, Congo, Coasta de Fildes, Gabon, Guineea, Mali, Monaco, Niger, R. D. Congo, Senegal si Togo.
Tari in care limba franceza este una dintre limbile oficiale: Belgia, Canada, Burundi, Camerun, Comore, Djibouti, Haiti, Luxembourg, Madagascar, Rep. Centrafricana, Rwanda, INsulele Seychelles, Elvetia, Ciad, Vanuatu.
Tari in care limba franceza este folosita in mod curent: Algeria, Maroc, Tunisia si Andorra.

4 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Pai, din cate stiu eu Haiti, Franta, Belgia(in cateva zone), Canda(Quebec).
sper ca te-am ajutat:*

Răspuns utilizator avertizat
| Poinsettia a răspuns:

/fʀɑ̃'sɛ/
Vorbită în Franţa, Africa francofonă, Belgia (Regiunea Capitalei Bruxelles, Valonia şi câteva oraşe ale Flandrei), Canada (majoritar în Québec şi Acadia), Elveţia (Romandia), Italia (Valle d'Aosta), Haiti şi alte, în total 51 de ţări din întreaga lume.

| Mary Marry a răspuns:

Scrie la google tari care vorbesc franceza iar acolo iti v-a da sa intri pe wikipedia iar acolo iti v-a spune totul. din cate stiu:Franta, Haiti, tarile Arabe, Guineea Franceza, Andorra, Canada, Monaco, Luxemburg, Elvetia, Congo, Belgia, etc.