| hedgehog a întrebat:

Imi puteti spune niste informatii despre meseria de contabil. Si anume:
-dupa ce termin liceul si atestatul (ce trebuie facut in atestat?) pot tine contabilitate primara (ce anume?)
-dupa facultate ce contabilitate pot tine. si informatii despre aceasta
-am auzit ca pentru. a semna un anumit document trebuie sa fi in corpul expertilor contabili (ex bilant ). este corect? sau cum?
Multumesc! happy

2 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

In primul rand ar trebui sa stii sa scrii corect.

Contabilitatea nu este asa usoara cum pare si nici nu este atat de apreciata (financiar vorbind).

Dupa ce ai terminat liceul poti tine contabilitatea primara, acelasi lucru poti face si dupa ce termini facultatea, masteratul si ce mai vrei tu. Atestatul ti-l faci tu singurel alegandu-ti tema dorita.

Intr-adevar pentru a semna anumite documente ai nevoie de drept semnatura ce se obtine dupa alti 3 ani de "scoala" in cadrul CECCAR-ului.

Dai examen pentru inscriere, iar la finalul celor 3 ani sustii un alt examen pentru a-ti lua dreptul de semnatura.

In plus, trebuie sa fii bine pregatit si financiar deoarece ai de platit nu gluma.

Pa.

| neutrino a răspuns:

Pentru a fi contabil, cu puteri depline, trebuie sa ai facultatea de specialitate, si sa fii si capabil.