| Haiducul325 a întrebat:

Salut! Stie cieva un curs de contabilitate bun pentru a invata tot ce tine de contabilitatea primara( facturi, balanta,). Am terminat facultatea de contabilitate dar am invatat numai teorie fara prea mult folos, practica 0. Si as vrea sa invat ce documente se fac de un contabil junior si cum se fac. Daca sunt contabili pe aici, cam cat de grea e contabilitatea?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce facultate si cum ai reusit sa termini, daca nu stii ca: balanta nu fave parte din contabilitatea primara! tongue
Contabilitatea primara intocmeste actele primare, FARA conturi contabile.
Contabilitatea preia actele de la contabilitatea primara si le prelucreaza pe conturi, rezultatul final periodic (lunar, trimestrial, semestrial, anual sau la cerere) in doua documente finale: balanta si bilantul contabil.

| helpforyou a răspuns:

Contabilitatea primara nu este grea. Cel mai bine te angajezi la un cabinet de contabilitate si acolo vei invata totul.

| Haiducul325 explică (pentru helpforyou):

Daca s-ar gasi asa usor sa ma angajez, ar fi bine. toti vor sa ai o oarecare experienta.laughing

| helpforyou a răspuns (pentru Haiducul325):

Si da si nu. Stiu persoane care erau studenti si au lucrat in cabinete de conta. Deci cu atat mai mult daca ai licenta luata.

De invatat poti sa inveti din carti, dar cand ajunci sa pui in practica, o sa vezi ca fiecare expert contabil are stilul lui de munca. Si eu am terminat economicul si stiu domeniul foarte bine.

| meli120 a răspuns:

Salut. Ma surprinde sa aud asta.
Daca nu sunt indiscreta, in ce oras ai terminat si cand?
La noi se facea Saga in anul 2 si s-a facut practica in oarecare masura tot in anul respectiv.
Trist sa faci o facultate, eventual sa o si platesti ca sa fi bata.
Din cunostintele mele la ASE si FSEGA nu iesi bata, doar daca ai vrut sa fi pe langa subiect.

Contabilitatea primare nu este grea. Daca o sa primesti un job o sa fie legat de asta pentru inceput.
Contabilitatea finala este altceva totusi, avand in vedere legislatia care se schimba destul de des la noi.
Subscriu la ce a zis Bula. O intrebare banala la un interviu poate sa fie care este diferenta dintre Balanta si Bilant, sa nu mai zic PNL si Balance sheet. Trebuie sa fi dobandit un minim de cunostinte, la orice interviu am fost au fost macar 3 intrebari de bun simt din conta.
Crede-ma ca nu am excelat in facultate, dar m-am descurcat sa raspund la ele in oarecare masura, chiar daca nu am dat la cursuri de obicei din cauza job-ului si nici nu invatam prea mult ca avem si voluntariat pe langa asta.
Intrebarile sunt teoretice, nu a influentat faptul ca lucram in domeniu, probabil doar experienta care o avusem cu contabilitatea primara, dar nu a fost ceva extrem de recent in memorie.

| Haiducul325 explică (pentru meli120):

Constanta, acum 3 ani. Nu am lucrat in niciun program, practica s-a facut in banci sau fiecare unde a putut.

| meli120 a răspuns (pentru Haiducul325):

Ai facut Finante Banci? Nici nu ma mira atunci...
Nu știu cine tot sfatuieste lumea ca se face nu stiu ce conta la profilul ala.
Cunosc o gramada de persoane care nu stiu conturi de contabilitate financiara, doar cele specifice instituțiilor de credit.

Parerea mea sa te apuci de un master care contine audit in denumire, asta este trendul si ce se cere pe piata la momentul actual.
In contextul ala o sa inveti si conta, plus ca daca o sa iti da-i silința o sa te recomande profi la cei care au firme.
In fine si un voluntariat studentesc ar fi de folos, cel putin din organizațiile din FSEGA, respectiv Econosofia din București aveau multe multinationale ca sponsori. Probabil sunt multe in cadrul ASE, dar sincer nu am intrat in contact cu ele.
Referitor la Constanța nu știu ce si cum, dar ar trebui sa ai un site al facultatii de unde te poti informa.
Unele facultati chiar mai postează job-uri pe paginile lor uneori de la sponsori.

Saga sincer ii gratis, găsești si videoclipuri pe yt si alte surse de unde sa inveti.
La cursurile de conta primara se invata WinMentor de obicei, care se foloseste in unele companii totusi.
In multinaționale se foloseste SAP si Oracle, iar cursuri in Romania de asa ceva nu stiu sa existe.