Întrebare recomandată | Crixxs a întrebat:

Imi puteti spune si mie diferenta dintre TOEFL, IELTS si Cambridge? Anul viitor intru in a 11a si vreau sa dau Cambridge CAE, dar am aflat si de acestea. Niste detalii va rog?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cambridge este cel mai relavant si recunoscut dintre ele si este pe viata. Daca nu ma insel TOEFL, IELTS expira la un moment dat (dar nu sunt sigur)

| cristimihailov a răspuns:

Vrei sa emigrezi sau sa inveti in alta scoala?

| bonnielass a răspuns:

Cambridge, teoretic, nu expira, insa am auzit cazuri in care oamenii au fost nevoiti sa il reia pentru actualizarea cunostintelor. toefl si ielts au termen 2 ani. Au cam acelasi pret. De asemenea, stiu ca toefl este computerizat. Cambridge poate fi in sensul ca unele sesiuni pot fi organizate de catre liceu. Daca dai ielts sau toefl nu poti pica, ci vei lua o nota intre 1 si 9(ielts) si 0 si 120(toefl).

| Crixxs explică:

Pentru o universitate in asia cu predare in lb eng si summer jobs

| Lauraep2002 a răspuns:

Pai examenul Cambridge e recunoscut in special in Europa, dar nu si in afara(Statele Unite). Toefl e recunoscut in toata lumea. Cat despre celalalt nu stiu.