| Grimalkin a întrebat:

Cambridge, IELTS sau TOEFL? Vreau câteva detalii despre fiecare. Eu aş vrea să dau IELTS-ul, însă majoritatea îmi spun să dau Cambridge, deşi am înţeles că nu mai e recunoscut de multe universităţi.

3 răspunsuri:
| zalisa a răspuns:

Toata lumea spune sa iti dai cambridge fiindca este mult mai cunoscut decat ielts sau toefl. si la ielts, din cate am auzit eu, notele obtinute sunt indoielnice(am inteles ca e considerat mult mai usor decat celelalte 2). oricum, e decizia ta. insa eu as inclina spre cambridge happy

| カルメン a răspuns:

NTREBARI FRECVENTE

Examene

DE CE SA SUSTIN UN EXAMEN LA BRITISH COUNCIL?

Prezenta noastra indelungata in Romania si experienta vasta, precum si expertiza in furnizarea de calificari din Marea Britanie va incredinteaza ca experienta de a sustine un examen cu noi va fi una pozitiva. Va asiguram ca examenele sunt organizate la standarde ridicate si toti candidatii sunt tratati corect si nediscriminatoriu. De aceea si peste 80 de comitete de examinare, institutii educationale si universitati ne-au ales sa le organizam examenele.

British Council este unica institutie autorizata sa organizeze examene IELTS in Romania. De asemenea, am primit statutul de Platinum Centre, ca recunoastere a inaltei calitati a serviciilor oferite si a experientei in administrarea examenelor.

CARE ESTE PUNCTAJUL MINIM NECESAR PENTRU A TRECE EXAMENUL IELTS?

Examenul IELTS nu constituie un sistem de testare "trecut/picat". Formularul cu rezultatul primit de candidat dupa sustinerea testului IELTS arata nota primita. Institutia pentru care testul se sustine specifica nota minima acceptata.

CE MODUL IELTS SA ALEG?

Exista doua module IELTS: General Training si Academic. Va rugam sa verificati ce modul este preferat de catre institutia solicitanta. De obicei, modulul Academic este acceptat cu scopuri academice iar General Training pentru emigrare sau munca.

VREAU SA EMIGREZ IN AUSTRALIA, NOUA ZEELANDA, SAU CANADA. POT OBTINE INFORMATII LA SEDIUL BRITISH COUNCIL DESPRE PROCEDURA DE OBTINERE A VIZEI?

Nu putem oferi informatii decat despre testul IELTS care, de obicei, este necesar pentru emigrare. Toate celelalte detalii privind procedura de obtinere a vizei ar trebui obtinute de la Ambasada sau Consulatul in cauza.

UNDE POT SUSTINE UN EXAMEN CAMBRIDGE?

Poti sustine examenul Cambridge de engleza generala in cinci centre: Bucuresti, Brasov, Cluj, Iasi si Timisoara.

POT PLATI IN RATE?

Nu. Universitatea Cambridge accepta o singura plata integrala in momentul inscrierii.

CE SE INTAMPLA DACA INTARZII LA EXAMENUL CAMBRIDGE

Daca intarzii la oricare din probe trebuie sa comunici supraveghetorului sau invigilatorului. Este posibil sa nu fii admis la examen; daca esti admis trebuie sa termini testul in timpul ramas.

Nu esti admis la proba de ascultare dupa inceperea testului.

DE CE DUREAZA ATAT DE MULT OBTINEREA REZULTATULUI/CERTIFICATULUI DE LA CAMBRIDGE?

Testele scrise sunt corectate in Marea Britanie, iar rezultatele pot fi accesate online la circa 6 saptamani de la sustinerea examenului. Pentru examenele sustinute pe calculator, rezultatele se emit in trei saptamani de la data examenului.

CINE SUNT EXAMINATORII DE LA PROBA DE SPEAKING?

Examinatorii pot fi profesori din Romania sau Marea Britanie. Toti sunt selectati, instruiti, monitorizati si evaluati de catre reprezentantii Cambridge ESOL.

CE INSEAMNA CALIFICATIVELE A, B, C OBTINUTE LA EXAMENUL CAMBRIDGE?

Cel mai mare este calificativul A, iar C este calificativul minim de trecere a examenului. In general, pentru a trece examenul Cambridge este nevoie sa obtii minim de 60 %. Probele de examen sunt punctate separat, iar candidatului i se comunica doar rezultatul general.

CAT ESTE VALABIL UN CERTIFICAT CAMBRIDGE?

Certificatele Cambridge (engleza general sau engleza de afaceri) au valabilitate nelimitata.

POT DA UN EXAMEN DE CONTABILITATE/DREPT/MARKETING LA BRITISH COUNCIL?

Poti da orice examen britanic ai nevoie. British Council va cere o taxa administrativa care depinde de durata examinarii. Nu putem oferi aranjamentele necesare pentru examene practice (de exemplu: chimie, biologie, etc).

POT DA UN EXAMEN TOEFL LA BRITISH COUNCIL?

British Council nu organizeaza examene americane precum TOEFL, GMAT, GRE, etc.

ESTE NECESAR SA URMEZ UN CURS DACA VREAU SA DAU EXAMENUL?

Nu, nu este necesar sa urmezi un curs. Este la latitudinea candidatului unde si cum se pregateste pentru examen.

CARE SUNT NOTELE DE TRECERE PENTRU EXAMENELE CAMBRIDGE?

Pentru a trece examenul cu nota C la este necesar sa obtii aproximativ 60% din totalul posibil la FCE, CAE, CPE, BEC Vantage si BEC Higher. Pentru KET, PET si BEC Preliminary este necesar un minim de 70%.

ESTE POSIBIL TRANSFERUL DE LA O SESIUNE LA ALTA PENTRU UN EXAMEN DE ENGLEZA?

Nu, nu te poti transfera de la o sesiune la alta sau la un nivel diferit de examen.

ESTE PERMISA FOLOSIREA DICTIONARELOR IN TIMPUL UNUI EXAMEN DE ENGLEZA?

Nu. Orice candidat care incearca sa foloseasca un dictionar este descalificat.

ESTE POSIBIL SA VAD CE GRESELI AM FACUT LA EXAMENUL DE ENGLEZA?

Nu este posibil. Toate lucrarile sunt trimise la Cambridge ESOL in UK. Raspunsurile candidatilor si toate lucrarile candidatilor raman proprietatea Cambridge ESOL si nu se vor trimite candidatilor, scolilor sau centrelor.

TREBUIE SA INCEP EXAMINAREA LA LIMBA ENGLEZA DE LA NIVELUL INFERIOR?

Nu, este decizia ta sa alegi ce nivel de examinare se potriveste cel mai bine nevoilor si cunostintelor tale.

POT SA DAU UN EXAMEN DE ENGLEZA DACA AM PROBLEME DE AUZ SAU VEDERE, DYSLEXIA SAU SUFAR DE ALTE DIFICULTATI SPECIFICE PROCESULUI DE INVATARE?

Da, putem sa administram examenul pentru tine. Contacteaza-ne cel putin 2 luni inainte de data examenului.
La inscrire va trebui sa ne dai un certificat corespunzator.

CUM POT SA AFLU DESPRE RECUNOASTEREA EXAMENELOR?

Viziteaza urmatoarele website-uri:

IELTS www.britishcouncil.org/takeielts
Cambridge ESOL www.cambridgeesol.org
Univerisity of Cambridge Internationa Examinations www.cie.org

CUM POT SA MA PREGATESC?

Este foarte important sa inveti tehnici de examen si sa te obisnuiesti cu limita de timp facand mai multe teste. Biblioteca @British te poate ajuta imprumutandu-ti materiale pregatitoare pentru examen si poti gasi, in functie de examen, surse diferite pentru a te pregati, pe pagina noastra de internet.

CE SE INTAMPLA DACA NU SUNT DE ACORD CU REZULTATUL CAMBRIDGE?

Lucrarile tale sunt notate de cel putin doi examinatori independenti, si daca este necesar, de trei sau chiar patru. Contacteaza British Council si iti vom explica cum trebuie sa procedezi. Comisia examinatoare isi rezerva dreptul sa decida daca recorectarea lucrarii este aplicabila sau nu.

ESTE EXAMENUL TOEFL LA FEL CA EXAMENUL CAMBRIDGE ESOL SAU IELTS?

Testul TOEFL este proprietatea ETS, examenele Cambridge ESOL sunt produse de catre Cambridge ESOL iar IELTS este un produs al British Council, in parteneriat cu Cambridge ESOL si IDP: IELTS Australia.

Toate sunt teste de competenta la limba engleza. Exista diferente intre examenele de mai sus in ceea ce priveste procesul de administrare, grupul tinta si modul in care sunt notate rezultatele testului.

Nu exista o comparatie formala intre aceste teste.

CINE NOTEAZA LUCRARILE DE EXAMEN CAMBRIDGE ENGLISH?

Lucrarile scrise sunt corectate la Cambridge de o echipa de examinatori calificati. Proba de vorbire este evaluata de examinatori evaluati si monitorizati de catre Cambridge ESOL.

uite aici site-ul:
http://www.britishcouncil.org/ro/romania-exams-faq.htm

| Bogdan4688 a răspuns:

Da Cambridge daca iei testul iti da o diploma foarte inportanta care deschide f. multe usi(la angajare, la scoala).