| Anarhia a întrebat:

happy ...imi spuneti va rog in inseamna "vornovisti"? ..am cautat in dex si nu l-am gasit happy, dau funda pentru cine stie >:

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cuvantul este din Mara de I. Slavici : " La stânga, e cosul cu peste, iar la dreapta clocoteste apa fierbinte pentru «vornovisti», pentru care rade din când în când hreanul de pe masa."

"Vornovisti"->o specialitate locala de carnaciori care se consuma calzi cu hrean

| Anarhia explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns. Chiar am cautat peste tot si nu am gasit nici macar un sinonim. Multumesc inca odata happy

| FlippyFlippy a răspuns (pentru Anarhia):

winking

6 răspunsuri:
| FlippyFlippy a răspuns:

VOROVÍ vb. vVOROVÍ vb. v. conversa, dialoga, discuta, flecări, îndruga, pentru ca se trece la singular la verb laughing in cazu asta

| Anarhia explică (pentru FlippyFlippy):

In intrebarea mea era mentionat cauvantul :"vornovisti" nu :"vorovi". Sunt doi termeni diferiti care nu au legatura. happy. dar multumesc ca ai incercat happy

| DanY48One a răspuns:

Nu prea stiu dar uitate pe acest site http://dexonline.ro/definitie/vornovisti

| Anarhia explică (pentru DanY48One):

Acolo am cautat si eu, dar nu am gasit niciun raspuns, si mersi oricum de ajutor happy