| Pisicutsaaa a întrebat:

Imi zice careva toate intrebarile de la toate subordonatele? am nevoie urgent. Dau funda. Multumeschappy

3 răspunsuri:
| airaad a răspuns:

Subiectiva: arata cine face actiunea verbului din regenta ( Nu se stie daca v-a pleca la mare sau nu) eu imi dau seama ca e subiectiva daca nu pot sa ii pun un pronume personal in fata

Predicativa:are ca regent un predicat nominal ( Mihai A RAMAS cum il stii)

Atributiva: intrebari: care? ce fel de? (Elevii care invata vor fi rasplatiti)

Completiva directa: intrebari:pe cine? ce? (El a spus ce a gandit)

Completiva indirecta: intrebari:pentru cine? pentru ce? cu cine? cu ce? despre cine? despre ce? etc. (Nu s-a gandit daca v-a pleca)

Circumstantiala de loc : Intrebari:unde? de unde? pana unde? incotro? (Se intreapta spre ceea ce doreste)

Circumstantiala de timp: intrebari: cand? de cand? pana cand? cat timp? ( Vine cand crede de cuvinta)

Circumstantiala de mod: Intrebari: cum? in ce fel? in ce mod? ( Sa te porti frumos cum m-am purtat si eu)

Cicumstantiala de cauza: Intrebari: Din ce cauza? Din ce pricina? (Elena merge la munte iarna fiindca ii place zapada)

Circumstantiala de scop: Intrebari:In ce scop? Cu ce scop? De ce? (Elena merge la munte ca sa schieze)

| Bianca888 a răspuns:

O propoziție subordonată (sau dependentă) este o propoziție care are un înțeles insuficient, care depinde gramatical de o altă propoziție (de cea regentă) și care îndeplinește pe lângă aceasta funcția unei părți de propoziție (subiect, nume predicativ, atribut etc.). Propozitiile subordonate sunt de mai multe tipuri:predicativa, subiectiva ect. Exemple:
ea a ajuns sa fie premianta.-propozitie subordonata predicativa si raspunde la intrebarea ce? Acest fel de porpozitie raspunde si la intrebarile cum, ce fel de etc.
Cine nu este atentnu invata.-propozitie subordonata subiectiva si raspunde la intrebarea cine? Acest fel de propozitie raspunde si la intrebarea ce?

| Laura2015 a răspuns:

Cam târziu răspund dar : Subiectiva : Cine?
Predicativa :
Atributiva : Care? Ce fel de? Al/A/Ale/Ai cui? Cât/Câți/Câte /Câtă?
Completiva directă : Pe cine? Ce?
Completiva îndirectă : Cui? De cine/ce? La cine/ce? Despre cine/ce?
Sper că te-am ajutat!