| andreeastars a întrebat:

Bună! În 2020 am intrat la o facultate de litere cu o medie de admitere decentă. În primul semestru am promovat toate examenele cu bine si nu am avut nicio restanță. Dar, pe al doilea semestru am început să îmi pierd interesul și motivația pentru domeniul în care mă aflu, așa că am rămas restantă la câteva discipline.
Întrebarea este: aș putea să îmi retrag dosarul de la facultatea la care mă aflu și să mă înscriu la o alta?
Știu că pot să îmi retrag dosarul oricând vreau, dar nu știu care e procedura.
Vă rog explicați-mi procesul retragerii

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Dai un mail la secretariat ( mai ales acum că presupun că faci online), iar ele îți vor detalia ce trebuie să faci. E o cerere, dar totodată cu ea, dai legitimația și carnetul de student. Plus că în cererea respectivă trebuie să ai câteva ștampile aka te plimbi prin oraș. ( de ex ștampilă că nu ai cărți la bibliotecă, datorii nu știu unde etc, ți se va spune unde trebuie să mergi ) Te poți înscrie la altă facultate abia când se desfășoară admiterea ( aka după bac oricum ) și la dosar va trebui să adaugi o adeverință de la fosta facultate în care să scrie dacă ai fost la buget/taxă, dacă ai avut bursă. Alte întrebări?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci cerere și o depui.