| anonim_4396 a întrebat:

Buna,

In octombrie incep facultatea ( anul I ), sociologie si psihologie, si daca se poate sa-mi spuna si mie cineva care-i diferenta intre categoria de discipline optionale complementare si facultative. Care sunt teoretic optionale / facultative si practic obligatorii? Am inteles ca ar fi de preferat sa le fac toate, ca ma ajuta la note / puncte... ceva de genu.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Din cele complementare trebuie sa iti alegi cel putin una sau doua, depinde cate sunt oferite de facultate. De exemplu, daca ai o lista de patru optionale trebuie sa iti alegi doua. Daca ai o lista de doua trebuie sa iti alegi unul. Iar daca nu iti alegi tu, te repartizeaza facultatea. Notele pe care le primesti se vor transforma in credite si se vor adauga la nota finala.
Cele facultative poti sa le faci tu din proprie initiativa. De exemplu sportul. Poti sa alegi sa faci sport sau nu. Insa facultatea nu te va repartiza. Notele pe care le primesti aici se transforma in credite, insa acestea nu se pun in plus la nota finala, decat daca esti pe acelasi loc cu un alt student care nu a facut nicio facultativa. Atunci pe clasament te va ridica deasupra lui.

| InTheAir a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mersi frumos. funda :*

| OoBunnyoO a răspuns (pentru InTheAir):

Mersi si eu. happy