| euu33 a întrebat:

Inca nu mi-am ales profilul pentru liceu. Din clasa a 7-a pana acum cateva luni eram sigur ca vreau la filologie, poate stiinte sociale, ca sa fac cat mai putina matematica, insa acum ma gandesc ca poate ar trebui sa merg la mate-info. Cand am inceput sa fac modele de teste pentru examen mi-am dat seama ca la mate lucrez si invat cu placere, iar la romana faceam totul cu sila, urasc sa invat toate speciile alea literare. Gramatica imi place oarecum. In schimb, la romana am numai medii de 10 din clasa a 5-a, dar la mate am avut si note mici. Nu stiu ce sa fac. Urasc istoria si latina, dar cred ca mi-ar placea materile de la stiinte sociale:economie, psihologie etc. Si la chimie sunt destul de bun si chiar imi place, dar la fizica sunt praf. Stiu ca toate sunt legate intre ele, dar fizica pur si simplu nu o inteleg. Nici profesorii nu au fost prea buni, dar nu e numai vina lor. Si am auzit ca la mate-info e foarte greu, dar pe de alta parte ai mai multe posibilitati dupa absolvirea liceului.

Scuze ca am scris asa mult, dar chiar nu stiu ce sa fac.

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Matematica in liceu este mult mai grea decat cea de la scoala. Am simtit pe pielea mea. Trebuie sa ai lucrul asta in vedere. Aveam numai medii de 10 la matematica, insa la liceu de abia luam un 6-7. Eram la Stiinte ale Naturii, deci imi inchipui ca la Mate-Info era prapad. Daca nu vrei Mate-Info si nici Filologie, poti alege un profil de echilibru intre ele: Stiinte ale Naturii. Totusi, nestiind ce aptitudini ai decat in mica masura, te-as sfatui sa mergi la filologie. Iti va fi mult mai usor si in timpul liceului, dar si la BAC. Poate ar fi o idee buna sa intrebi prieteni mai mari (daca ai) in legatura cu ceea ce se face la aceste profiluri. Te va ajuta acest lucru in luarea unei decizii.

| AC4S4 a răspuns:

Indiferent de profil (real, uman) vei face doar literatura in liceu, gata cu gramatica.
La matematica nu mai faci ce faceai in gimnaziu, daca iti faci temele cu atentie te vei descurca.
La filologie dai teza la latina, La stiinte sociale faci latina dar nu dai teza.
La fizica si chimie nu o sa va ia de la 0... sa zic ca va ia de la 1 happy. Cum toti sunt de la licee diferite, ei vor considera ca nu toti stiu materia, insa vei face cu adevarat fizica si chimie, nu gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand la liceu pe profilul uman (filologie, stiinte sociale) NU SE MAI FACE GRAMATICA! Doar literatura. Si nu te duce la profil uman doar daca vrei sa scapi de mate. Du-te daca ai o pasiune pentru critica literara si... tocit! Da! Tocesti mult! Si legat de economie, psihologie etc. - le poti face si la mate-info. Sa nu crezi ca daca te duci pe filologie e viata usoara (ai foarte multe de facut, mult rau de tot de tocit - dar, bineinteles, asta depinde si de liceu si de profesori cat se ocupa de copii). Nu te culca pe o ureche ca in generala ai avut note mari la romana si note mai mici la mate. Si eu am avut doar medii de 10 in generala si sunt la liceu - pe filologie - si acum nu mai e 10 happy Deci, trebuie sa tragi mult si sa citesti o groaza de opere literare. Dar, mie asta mi-a placut, la asta m-am dus. Daca tu simti ca ai o altfel de inclinatie, du-te acolo, indiferent de faptul ca notele nu te sustin indeajuns la momentul de fata

| euu33 explică (pentru anonim_4396):

Imi dau seama ca o sa scada mult notele in liceu, de aia sunt nehotarat cand vine vorba de mate-info. Daca in generala nu am avut note prea mari la mate, la liceu imi dau seama cum o sa fie. Cititul imi place, ce nu prea imi iese mie este exprimarea gandurilor in legatura cu un text intr-un mod literar. Acum ca mi-ai zis ca nu se mai face gramatica am si mai multe dubii. Si pentru tocit nu am nici cea mai mica urma de pasiune laughing