| lollita28 a întrebat:

La franceza, pana in clasa a VIII-a ce timpuri verbale trebuie invatate? Dau funda!(Tin sa precizez ca am inceput studierea francezei in clasa a V-a)

Răspuns Câştigător
| Maria652Diana a răspuns:

Clar trebuie sa le stii uite un link de unde le vei invata zic eu :* http://www.djotty.com/licente-si-referate/timpurile-verbale-franceza
Trebuie sa citesti pana la futur proche :*
Sper ca am fost de ajutor :*

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De la modul indicativ, vei invata prezentul, perfectul compus, viitorul, imperfectul si mai mult ca perfectul.
Vei mai invata conditionalul prezent si, in plus, timpurile perifrastice: viitorul apropiat (futur proche) si trecutul apropiat (passé récent).

| lollita28 explică (pentru ardnaxur1961):

Eu as vrea sa stiu ce ar trebui sa stiu deja caci pana acum nu am facut nimic la franceza dar acum o profeseoara noua si severa....ne va da un test

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru lollita28):

Conditionalul prezent si mai mult ca perfectul se invata intr-a VIII-a la L2, asa ca trebuie sa le stii pe celelalte pe care ti le-am insirat (in ordinea in care se studiaza...ma rog, in ordinea in care le predau eu de obicei).

| Maria652Diana a răspuns (pentru lollita28):

Clar trebuie sa le stii uite un link de unde le vei invata zic eu :* http://www.djotty.com/licente-si-referate/timpurile-verbale-franceza
Trebuie sa citesti pana la futur proche :*
Sper ca am fost de ajutor :*

| Iamnotme a răspuns:

Trebuie sa stii Le present, Le passe compose, L'imparfait, Le futur proche, le futur simple, le plus que parfait si multe altele big grin

| Maria652Diana a răspuns:

Eu pana acum astea le'am facut Le present, Le passe compose, L'imparfait, Le futur proche big grin, iar profesorul nostru ne'a spus ca vom face si Le futur simple, Le conditionnel present/passe, Le plus que parfait :* :*
Si eu sunt tot pe a 8'a big grin
Sper ca te'am ajutat
Funda?

Întrebări recente