| Band12Nikki a întrebat:

Buna!
La liceu la profil uman cu bilingv de engleza, ce se face?
Ce este diferit de uman normal fara bilingv? Ce materii se fac? Engleza este mai grea? Ce faci la englez, mai multa gramatica sau literatura ( citit, tradus, vorbit ).
Si daca stiti ce se face la uman cu bilingv pe ori ce limba?
Va rog frumos sa imi raspundeti. Orice fel de informatie.
Va rog!
Multumesc! Sper sa imi raspundeti.

Răspuns Câştigător
| SuperGirl2001 a răspuns:

La liceul meu este profil real cu engleză biling si am prieteni acolo. Eu sunt la filo, engleză intensiv si am aceleasi nr. de ore de engleză cu ei: 4 ore pe săptămână + dau teză la engleză. Cei de la bilingv fac şi o oră de geografia Angliei in engleză şi dau si teză din asta. Sper că te-am ajutat cu ceva☺

| SuperGirl2001 a răspuns (pentru SuperGirl2001):

În legătură cu orele de engleză, la noi se face pe grupe, jumătate din clasă face cu o profesoară si jumătate cu alta (asa se face si la bilingv). Noi facem separat ore de conversatie (citit, opinie, dezbateri, proiecte) si ore de gramatică (teorie, exercitii). Dacă te referi la alte limbi straine in afară de engleză, la noi se fac franceză si germană, in functie de ce am facut in generală. În timp ce noi avem franceză, restul care fac germană au oră in altă clasă. Asta depinde si de liceu, desigur.

| Band12Nikki explică (pentru SuperGirl2001):

La ce liceu esti? As vrea sa stiu.

| Band12Nikki explică (pentru SuperGirl2001):

Multumesc. O sa tin cont de raspunsul tau.

| Band12Nikki explică (pentru SuperGirl2001):

Imi poti raspunde te rog la intrebarea: La ce liceu esti? Unde? Te rog! Si multumesc pentru raspuns, o sa tin cont de el.

9 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Vei avea 6 ore de engleza pe saptamana, plus vei da teza la engleza. Engleza este aceeasi si la bilingv si la normal. Liceul meu ne prageste pentru examenul Cambridge, la profilul bilingv. Poate si al tau la fel.

| Band12Nikki explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

La ce liceu esti?

| Band12Nikki explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Iti multumesc. Si o sa tin cont de raspunsul tau.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Band12Nikki):

Mihai Viteazul, Caracal, Olt.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Band12Nikki):

Daca mai ai intrebari, iti pot raspunde.