| NutellaFinetti a întrebat:

Luni trebuie sa dau test la chimie.Sunt in clasa a saptea.Sunt probleme din alea cu solvent si solvat...
Nu le prea pricep...era una gen:in 400g solutie de concentratie 50 la suta, se adauga 20g solutie de concentratie 20 la suta.
Aflati ce masurile solutiei adica gramele totale,sau adunate sau ceva de genul asta, sunt unele cerinte muuuult mai complicate
Cum pot sa le inteleg mai bine?

1 răspuns:
| Bebbe133 a răspuns:

Pai. rezolvarea la asta vine cu regula de trei simpla :
Daca in 400g solutie avem concentratie 50%
Atunci in 420g solutie avem xconcentratie.
Faci raportul : 400/420=50/x
x=420*50/400
x= rezolvarea
Trebuie sa iti explice un profesor meditator, pentru ca daca nu nu le mai intelegi acum..fiindca o sa treceti mai departe si nu vei mai intelege nimc.mai bine faci meditatie.eu asa am facut.ca altfel ramaneam bata..ca si eu tot de la astea am inceput sa ma incurc.acum sunt a8a happy