| ciufuliciiii a întrebat:

Buna!happy... m-am apucat sa citesc "Cei trei muschetari"...primul capitol este"Cele trei daruri ale domnului D'artagnan-Tatal"si nu stiu exact cumse citeste D'artagnan.Mama spune ca e Dartanianlaughingasa e? funda cel maibun raspuns!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Da, e corect citit Dartanian.
În limba franceză, grupul de litere„gn" se citește „ni".
Celelalte personaje se vor citi: Miledy, Roșfor, Atos, Portos, Aramis, ( cu accente pe ultima silabă), De Trevii, Bernaju, Bonasio, Cardinalul Rișelio, Planșe, Bazen, Grimo, Muston ( sau Muscton), strada Feru, și nu le mai țin minte pe celelalte.

6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Mama ta are dreptate!

| ZeroZahar a răspuns:

Da, 'g' acela nu se citeste. Este foarte corect Dartanian

| a răspuns:

Da asa este mama ta are dreptate

| Danu6ka a răspuns:

Mama ta are dreptate happy

| AndreeaCutegirl a răspuns:

Asa estehappymama ta are dreptate se citeste Dartanian

| ciufuliciiii explică:

Multumesk mult!