Întrebare recomandată | cutesquirrel20 a întrebat:

M-am inscris ca voluntar la o asociatie in cadrul careia trebuie sa ajut copii din centre sa inteleaga mai bine limba romana. Lucrez cu o fetita de clasa a 7-a si suntem la verb. Problema e ca nu stiu cum sa fac sa fie mai frumoasa ora...cum as putea sa ii dau informatiile incat sa-i placa ceea ce facem si, mai ales sa inteleaga si sa retina ceva? De exemplu, are o problema destul de mare cu modurile verbelor.Nu stiu cum sa o fac sa inteleaga care sunt formele verbelor la fiecare timp... Imi puteti da cateva idei, va rog? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Buna! Trebuie sa-i faci o schema cu toate modurile si timpurile, apoi luati pe rand fiecare mod. La fiecare timp, da drept exemplu acelasi verb, ca sa observe mai bine diferenta si scrie cu rosu desinentele din cadrul cuvantului. Spune-i sa invete acel verb conjugat la timpul respectiv si din el sa desprinda desinentele. Poti pune verbele in propozitii amuzante si chiar sa realizezi o prezentare powerpoint cu animatii(daca vrei te pot ajuta eu aici). Poti face un text amuzant si sa o rogi sa identifice toate verbele la un anumit timp. Succes!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deliiiia):

Conjugarea verbelor se face prin exercitii. Tu trebuie sa-ti pregatesti lectia in prealabil, sa alegi 1 sau 2 verbe maxim, si sa incepi sa le conjugi, explicandu-i la fiecare conjugare prin exemple date din viata de zi cu zi.
Nu premiezi copilul dupa fiecare exercitiu cu bomboane, dulciuri si alte mancaruri, ca nu-i catel si indirect poti sa-i faci rau sanatatii. Stimuleaza-i gandirea si placerea lucrului la gramatica sau orice obiect anevoios prin implicarea ei in raspunsuri. Tot timpul fii blanda si draguta cu copilul, indiferent cat de mult te-ar enerva nestiinta ei. II vei capta la un moment dat atentia si va invata de drag.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dă-i exemple din povești pentru copii.
Succes!
Pa, pa.

| ElaIliesi a răspuns:

1. Foloseste exemple, cu cat mai amuzante si mai interesante cu atat le va retine mai bine.
2. Testeaza sa vezi ce a retinut si ce nu dupa fiecare sedinta. Gandeste-te ce a facut diferenta intre ce a retinut si ce nu.
3. Ca idee de joc, la fiecare test ofera-i puncte pentru raspunsurile corecte si cand strangeti un anumit numar de puncte puteti face o activitate distractiva ca dansul victoriei :)

Eu predau la adulti (http://rezistenta-online.ro) si functioneaza foarte bine aceleasi metode :))

| Wenttmann a răspuns:

Sunt de acord cu kiwi si te respect pentru ceea ce faci!

| Niku3 a răspuns:

Era ceva de genu:,, sa invatam jucandu-ne'', inventeaza niste jocuri in care sa folosesti anumite verbe, atunci cand copilul se distreaza, cred ca retine si intelege mult mai bine anumite informatii, apreciez ceea ce faci, succes in continuare!

| cutesquirrel20 explică (pentru Niku3):

Asta vreau si eu, sa fac niste jocuri. Dar nu stiu ce jocuri. Am o idee, insa nu e destul.

| Kiwi_7742 a răspuns:

Insista mai mult pe un singur timp. da-i sa exerseze ..sa scrie ea.da-i verbe simple si placute (ex: a canta)

| tudorelul a răspuns:

Pai cu laptopu, sau cu video-proiectorul, sau prin jocuri, tableta... etc. Gandeste-te ce le-ar placea copiilor.

| anamarya2003 a răspuns:

Uite cum as proceda eu : la fiecare raspuns corect primeste cate o bombonica un paharel cu suc sau daca nu merge asta la fiecare raspuns corect un + (plus) partial corect * (steluta) si la raspuns gresit - (minus) asta insemnand la fiecare 4 raspunsuri sa primeasca o nota zic eu

| LovePandaa a răspuns:

Eu iti dau un sfat asa facea si fosta mea profesoara de romana cu noi : sa scrie de 2-3 ori pe o foaie timpurile apoi sa stea sa le repete de fiecare data cand zice un timp bine da-i ceva un baton de ciocolata, suc, ceva ce sa ii stimuleze modul de a invata sper ca te-am ajutat!

| xBvlgari a răspuns:

Da-i sa faca acasa cateva exerciti usoare nu grele si desigur sa invete usor dar daca tu ii dai ceva greu nu poate sta concentrata ex:a merge, a face, a canta ceva usor sper ca te-am ajutat si succes in continuare