| PaTri_4098 a întrebat:

Ma ajutati va rog si pe mine...:care este semnificatia titlului Fricosul de Emil Garleanu?

Răspuns Câştigător
| obsesion15 a răspuns:

Din punct de vedere morfologic,Fricosul este un substantiv comun,articulat,format prin conversiune din adjectivul "fricos".In plan stilistic, sugereaza caracteristica fundamentala a iepurasului, adica frica pe care o resimte.

5 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Ii este frica de ceva

| PuFuLeTe a răspuns:

Pentru ca in poezie este vorba despre un iepure caruia ii este frica de umbraaa saa!big grin Fundaa te rogg :X

| DianaDidi95 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa citesti "fricosul" si-ti vei da seama singur/a. Emil Garleanu are niste povesti minunate, dedicate copiilor asa ca ti le recomand, eu chiar ieri am citit cateva dintre ele, ca sunt foarte scurte si destul de interesante! Intra aici si convinge-te: http://www.copilasul.com/......BM-COM.php
BAFTA!

| WeLoveIceCream a răspuns:

Daca ai fi citit, poate ti'ai fi dat seama.e vorba de un iepure fricos.deasta ii zice fricosulhappy. Funda?batting eyelashes

| Luta_Iulia_1990 a răspuns:

Titlul,,Fricosul" ne spune despre ce este vorba in text.In text personajul principal este un iepuras care se sperie de umbra lui si care este foarte fricos. Titlul se numeste,, Fricosul", adica iepurasul. big grin Sper să vă ajute răspunsul meu.