| Beibii a întrebat:

Funda. Care este semnificatia titlului poeziei Reinviere - Stefan Octavian Iosif si de la povestea Voinicul de Emil Garleanu si tot din 'Voinicul' caracterizarea personajului principal adica a Voinicului. pls love struck

Răspuns Câştigător
| Helăăău a răspuns:

Reinviere - se refera la invierea naturii la ceas de primavara.

2 răspunsuri:
| Florythebest a răspuns:

Aceasta poezie,, REINVIERE'' de Stefan Octavian Goga reprezinta
o noua viata la naturii.Reprezinta sosirea primaverii dupa o iarna grea in care toate animalele si toata natura A AMORTIT. De la titlul poeziei,, REINVIERE'' se trage si intelegerea textului. Reinviere inseama trezirea la viata, DAR IN POEZIE A NATURII, deoarece a trecut iarna grea si A SOSIT MINUNATA PRIMAVARA.

| MissAvocado a răspuns (pentru Florythebest):

Esti varza! se nici nu sti numele artistului dar despre titlu