| adycara a întrebat:

Ma gandesc de ceva timp sa dau la Facultatea de Arhitectura din Bucuresti, la Ion Mincu. Stiu ca pentru admitere trebuie sa fac pregatire( am terminat clsa a IX-a). Am insa cateva intrebari: Inafara de proba de desen, la ce mai dau examen pentru admiterea la facultate?; Ce profesor imi recomandati?; Eu nu am invatat la un liceu de arte. Este acesta un dezavantaj? Ce sanse am sa ma angajez dupa terminarea celor 6 ani de studiu?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, la linkul oficial NU s-au făcut ( încă ) precizări privind admiterea din 2014 :(

Vezi linkul :
https://www.uauim.ro/admitere/

Oricum, admiterea NU se dă din Matematică/Fizică ( sau cel puţin, NU s-a dat în anii anteriori )!

Cel mai probabil, şi în acest an se va da o "proba unica de DESEN (desen liber si tehnic)" - vezi detalii la linkul :
http://www.studentie.ro/......resti-o250

http://www.studentie.ro/......resti-o252

http://www.studentie.ro/......esti-o1034

Toate cele bune.

| adycara explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru informatii, dar eu abia am terminat clasa a IX-a si vreau sa ma pregatesc in urmatorii trei ani pentru examenul de admitere. Observ ca sunteti in bransa arhitectilor sau macar sunteti in cunostinta de cauza, deci as vrea sa va intreb daca imi recomandati un profesor, din Ploiesti sau Bucuresti. In acelasi timp m-ar interesa daca in primele ore de pregarire profesorul testeaza cunostintele si capacitatile artistice ale elevului, si daca da, in ce mod.Multumesc anticipat, in speranta unui raspuns cat mai elocvent si concludent.

| bursuc001 a răspuns (pentru adycara):

Cu plăcere!

Din PĂCATE, te înşeli : NU sunt în "bransa arhitectilor" şi NU cunosc nici un profesor de la Arhitectură sad
În plus, eu locuiesc în Transilvania, deci, NU cunosc nici un profesor din zona ta...

Îmi pare rău, dar, mai mult de atât NU te pot ajuta sad

O seară frumoasă.

| SemicercPregatireAdmitereArhitectura a răspuns:

Vrei să devii student la Arhitectură?
Suntem cei care te vor ajuta să fii bine pregătit la admitere.
Intră și tu în Semicercul nostru! E deschis! Pregatirea se face in weekend, in Bucuresti, central, intr-o galerie de arta privata pe langa Gara de Nord
https://www.facebook.com/semicercarhitectura

Hai sa ne cunoastem :)
ECHIPA SEMICERC

| RoArchitect a răspuns:

Ai suficient timp sa te pregatesti. In general ai nevoie de un an doi de meditatii urmate constant, chiar daca vii de la un profil real, ca sa inveti tehnicile de desen de axonometrie si perspectiva cerute la examen si cateva cladiri reprezentative.