| Marian779 a întrebat:

Bună! Ma pot transfera de la o școală profesionala pe liceu? Eu sunt clasa a Xa și vreau sa ma transfer de la anul in vara. Din câte m-am interesat cica poți doar dupa cei 3 ani de profesională, asa este?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este asa.
Poti depune cerere de transfer dar numai in vacanta de vara si numai daca ai media de promovare a clasei a X-a cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer. Daca se aproba transferul vei intra tot in cl. a X-a de liceu si va trebui sa sustii examene de diferenta. Daca nu reusesti la examene transferul se anuleaza.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| Marian779 explică (pentru Ioandelasal):

Bine,mulțumesc mult