| yonik1001 a întrebat:

Maine am teza la ro si nu stiu care sunt adv si ce functii sintactice au si in ce caz sunt ele. Va rog sa ma ajutati!

2 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

Eu as zice ca inainte sa intrebi ce sunt,, adv'' si ce,, funti sintactice'' au sa inveti sa scrii.
Succes la teza...

| ellenna321 a răspuns:

Adverbele nu au caz.
Exista adverbe de mod, cu fs. De complement circumstantial de mod.
Adverbe de loc cu fs. De complement cirscumsantial de loc
Si adverb de timp cu f.s de complement circumstantial de timp.
Dar pot avea si functii de atribute adverbiale. ( ex. : orele de azi sunt usoare) de azi e adeverb cu f.s de atribut adverbial
Succes!