| SteffiCifor a întrebat:

Marti eu am teza la romana si nu stiu cazurile si functiile sintactice ale adjectivelor.sunt pe clasa a V-a si nu le mai tin minte.Va rog sa ma ajutati! MI LE PUTETI EXPLICA? Pe internet nu am gasit nimic. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ᎦʉɮȤҿℜθ a răspuns:

Deci adjectivul se acorda in caz cu substantivul pe care il determina, adica are acelasi caz, aceeasi functie sintactica. Cazurile sunt: nominativ, functia sintactica de subiect sau nume predicativ; acuzativ, functia sintactica de complement direct sau atribut adjectival; dativ, functia sintactica de complement indirect; genitiv, funcita sintactica de atribut adjectival substantival; vocativ, nu are functie sintactica. Intrebarile: nominativ, cine?; dativ, cui?; genitiv, ale, al, ai, a cui?; iar la acuzativ... restul. Sper ca te-am facut sa intelegi.winking

| SteffiCifor explică (pentru ᎦʉɮȤҿℜθ):

Iti multumesc mult. Eu nu mi-am mai amintit. Mi-ai fost de mare ajutor.:* pupici multi si ti-am dat funda.winkingmersi.

| AdelinaLina a răspuns (pentru ᎦʉɮȤҿℜθ):

La acuzativ imi spui te rog restul intrebarilor? multumesc