| frumusihk99 a întrebat:

Maine am teza la romana deci... daca vedeti aceasta intrebare nu ezitati sa imi rapsundeti rapid!
(SUNT IN CLS.5)
Si incurc modurile de a analiza verbele.
Puteti sa imi lamuriti lucrurile?

Ex: morfosintactica/sintactomoroflogica

si sa imi dati exemple pentru fiecare va rog!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Analiza morfo-sintactică se începe specificând partea de vorbire, adică verb, substantiv, pronume, se termină prin menționarea funcției sintactice

Ex:
Ana cântă.
cântă= verb predicativ, mod indicativ, timpul prezent, pers. III-a sg, funcția sintactică predicat verbal

Analiza sintactico-morfogică se face menționând partea de propoziție (subiect exprimat prin..., predicat exprimat prin verb... )

Ex:
Ana cântă.
cântă= predicat verbal exprimat prin verb predicativ, mod indicativ, timp prezent, pers III-a sg.

Succes la teză.

2 răspunsuri:
| Nanami利 a răspuns:

Morfosintactica- pui partea de vorbire mai intai-adic verb predicativ/nepredicativ.
Sintacticomorfologica-pui partea de propoziti intai, adica functia sintactica, cum ar fi: predicat verbal.

| Nanami利 a răspuns (pentru Nanami利):

Adica* propozitie*