| Cryssy11_7794 a întrebat:

Maine dau test la fizica dar nu stiu ce inseamna STARE DE INCALZIRE si ECHILIBRU TERMIC! Daca se poate mai pe scurt. Funda! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Andruta12 a răspuns:

Salut!
Stare de incalzire inseamna urmatorul lucru :sa spui daca corpul este cald sau rece
ex:ghetarul este rece =>starea de incalzire a ghetarului este rece
apa din oala este calda =>starea de incalzire a apei din oala este calda
Echilibrul termic se formeaza atunci cand:
-Un corp cald capata starea de incalzire rece
-Un corp rece capat starea de incalzire calda pana cand cele doua corpuri au aceeasi stare de incalzire
de ex:
Presupunem ca am facut un ceai:
Ceaiul este foarte cal diar noi ne grabim. Turnam apa rece intr-un vas si punem in contact termic vasul cu apa rece si cana cu ceaiul fierbinte.Intr-un interval de timp apa din vas se incalzeste iar ceaiul se raceste pana cand cele doua ating echilibrul termic adica au aceeasi stare de incalzire

| Andruta12 a răspuns (pentru Andruta12):

Cred ca lestii dar nu iti dai seama adica nu poti sa intelegi contactul termic daca nu stii starea de incalzire

1 răspuns: