| florinbia68 a întrebat:

numele predicativ din ce categ. face parte :functii sintactice sau valori morfologice (unde se incadreaza)? si inca ceva :raspunde la intrebarea "ce?" si sta tot timpul langa un vb. copulativ? dau Funda

Răspuns Câştigător
| andra_3837 a răspuns:

Numele predicativ(N.P.) este o functie sintactica, impreuna cu vb copulativ forameaza predicatul nominal, si nu raspunde la intrebarea ce?; el arata o calitate a subiectului : ex: Claudia este isteata; iesteata=nume predicativ,,, sper sa iti fie de foloshappy

5 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

Numele predicativ alaturi de vb copulativ formeaza predicatul nominal. Este Functie sintactctica, iar cei care au scris ca nu raspunde la nicio intrebare ti-au spus incorect.Am sa-ti dovedesc si o sa intelegi ff bine:
Ex: Bianca este eleva.
este eleva-(cum este Bianca?- este eleva)P.n exprrimat prin vb copulativ "a fi", conjugarea a IV-a, diateza activa, mod indicativ, timp prezent, pers a III a, nr sg, + n.p. "eleva, expr prin subst comun, gen feminin, nr sg, caz N, nearticulat
Face parte din Pred Nominal
Daca ziceam: Bianca este acasa
nu mai era
este-(ce face?-este)p vb expr prin vb predicativ, conj a IV a, d.a., mod ind, timp prezent, pers a III a, nr sg
acasa- (unde este?-este acasa**sensul de a se afla a exista**)Cc loc exprimat prin subst comun, gen feminin, nr sg, caz Ac, neart
CU PLACERE!
Ps: la intrebarea ce? raspunde doar complementul direct

| Lucinca a răspuns:

Aproape tot din ceai scris e gresitstraight face
Din functii sinactice
nu raspunde la nicio intrebarea numele predicativ este :
este, e, a fost. chestii din astea
si determina un vb copulativ

| Tatu_Claudiu_1980 a răspuns (pentru Lucinca):

Mai zici de altul. straight face Vorbeste tu corect si apoi spune de altul, ok?

| Heys a răspuns:

E functie sintactica nu raspunde la nici o intrebare si determian un verb copulativ.

| EdynSt a răspuns:

Se incadreaza la functi sintactice deoarece face parte din presicatul nominal.
PLS funda!