| Ioana_Alessia_1990 a întrebat:

Poate sa imi zica cineva legenda pizzei? Cum s-a inventat pizza margherita. Sau un site de pe care pot sa o iau.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Citeste aici.
Sursa: http://adevarul.ro/......index.html

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Depinde de unde citesti, probabil sunt cel putin 5 interpretari diferite ale aparitiei acestei faimoase mancari. Eu, fiind student la istorie, stateam de vorba intr-o zi cu niste colegi. Din vorba in vorba a ajuns unul sa ne spuna legenda pizzei. Plimbat si destul de studios, tind sa-l cred intr-o oarecare masura. Acesta spunea ca o regina a Italiei acum 2-3 secole a vizitat o regiune saraca din Italia, Napoli spunea el. Saraci fiind, locuitorii aveau doar faimoasele lor pite, pe care puneau cam orice (evident, si mancare stricata). Regina a fost mirata si, ajunsa inapoi la castel, a rugat cativa servitori sa-i prepare si ei o asemenea mancare (evident, ea isi permitea sa puna cele mai bune ingrediente). Se spune ca i-a placut foarte mult si a continuat sa-si prepare, pizza raspandindu-se destul de usor.