| burleanuabel a întrebat:

Buna prieteni, ma numesc Abel, am 19 ani si in prezent sunt la liceul sportiv Timisoara in clasa a 12-a,,mai am o saptamana de scoala,dupa aceea in mod normal ar trebui sa termin liceul, dar am o problema, semestrul trecut am avut 45 de absente iar in al 2-lea am 34 de absente, oare ma poate exmatricula la finalul clasei a 12-a din cauza absentelor sau pot ramane repetent din cauza lor?
PS: nu am fost niciodata chiulangiu dar tata a avut un accident si trebuia sa ii fiu alaturi tot anul

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Depinde si de profesori, de diriginte. Daca ai fost un elev bun, daca ai note la toate materiile si daca profesorii sunt ingaduitori, poti sa treci. In caz ca se pun in discutie absentele, cred ca ar fi o idee buna sa-i spui dirigintei problema ta. Probabil o sa te inteleaga. Eventual il mai suni si pe tatal tau sa confirme.

| DanielaGroza a răspuns:

La noi in liceu la 10 absente ti se scade un punct la purtare. Insa, daca parintii tai fac o cerere in care sa se mentioneze ca tatal tau a avut un accident dirigintele este obligat sa-ti motiveze absentele. Nu-ti fa griji, in cel mai rau caz ti se scad 3 puncte la purtare, in niciun caz nu ramai repetent. Bafta la bac! happy