| LukaVocaloid a întrebat:

Daca pe semestrul intai am avut media 2 la purtare din cauza absentelor, pe semestrul 2 pot avea mai mult de 9 absente atat timp cat o sa le motive cu scutire de la doctor?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media la purtare pe sem.I ti-a fost scazuta pentru absente nemotivate. Pentru cele motivate nu se scade nota la purtare. Daca pe sem. II o sa ai media 10 atunci treci clasa, o sa ai media anuala 6.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi avea mai mult de 9 absenţe MOTIVATE, dar NU mai mult de 9 absenţe nemotivate!

"Art. 64. - Sunt declarati amanati, semestrial sau anual, elevii carora nu li se poate definitiva situatia scolara la una sau la mai multe discipline de studiu/module din urmatoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel putin 50% din numarul de ore de curs prevazut intr-un semestru la disciplinele respective. Consiliul clasei, cu acordul profesorului care preda disciplina respectiva, poate decide incheierea situatiei scolare a elevilor care absenteaza motivat, din cauza unor afectiuni grave, mentionate ca atare in documente medicale, sau din alte cauze, pe care consiliul clasei le apreciaza ca fiind justificate, cu conditia ca dupa revenirea la
scoala acestia sa participe regulat la cursuri si sa poata fi evaluati. Deciziile luate in aceste cazuri se mentioneaza intr-un proces-verbal, care ramane la dosarul care contine anexele proceselor-verbale ale consiliului profesoral;
Art. 94. - (1) Absentele datorate imbolnavirii elevilor, bolilor contagioase din familie sau altor cazuri de forta majora, dovedite cu acte legale, sunt considerate motivate.
(2) Motivarea absentelor se efectueaza pe baza urmatoarelor acte:
a) adeverinta eliberata de medicul cabinetului scolar sau de medicul de familie si avizata de medicul scolar (daca exista);
b) adeverinta/certificat medical eliberata/eliberat de unitatea sanitara, in cazul in care elevul a fost internat in spital, avizata/avizat de medicul scolar (daca exista);
c) cererea scrisa a parintelui/tutorelui legal al elevului, adresata directorului unitatii de invatamant si aprobata de acesta in urma consultarii cu dirigintele/invatatorul clasei.
(3) Motivarea absentelor se face de catre invatator sau diriginte, in ziua prezentarii actelor justificative.
(4) In cazul elevilor minori, parintele/tutorele legal are obligatia de a prezenta personal dirigintelui actele justificative pentru absentele copilului sau.
(5) Actele pe baza carora se face motivarea absentelor vor fi prezentate in termen de maximum 7 zile de la reluarea activitatii elevului si vor fi pastrate de catre invatator/diriginte pe tot parcursul anului scolar.
(6) Toate adeverintele medicale trebuie sa aiba viza cabinetului care are in evidenta fisele medicale/carnetele de sanatate ale elevilor.
(7) Nerespectarea termenului prevazut la alin. (5) atrage, de regula, declararea absentelor ca nemotivate.
(8) La cererea scrisa a unitatilor de invatamant in care este organizat invatamant sportiv sau a structurilor nationale sportive, directorul poate aproba motivarea absentelor elevilor care participa la cantonamente si la competitii de nivel local, national si international, cu conditia recuperarii materiei, in vederea incheierii situatiei scolare.
... Art. 125. - (1) Preavizul de exmatriculare se intocmeste in scris de diriginte si director, pentru elevii care absenteaza nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singura disciplina/un singur modul, cumulate pe un an scolar, si se inmaneaza sub semnatura parintelui/tutorelui legal sau elevului, daca acesta a implinit 18 ani.
(2) Sanctiunea se aplica elevilor din sistemul de invatamant liceal, postliceal si profesional, cu exceptia elevilor din invatamantul obligatoriu.
(3) Sanctiunea se consemneaza in registrul de evidenta a elevilor si in catalogul clasei si se mentioneaza in raportul consiliului clasei la sfarsit de semestru sau de an scolar.
(4) Sanctiunea este insotita de scaderea notei la purtare.
Art. 126. - (1) Exmatricularea consta in eliminarea, pana la sfarsitul anului scolar, a elevului din unitatea de invatamant in care acesta a fost inscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reinscriere in anul urmator in aceeasi unitate de invatamant si in acelasi an de studiu;
b) exmatriculare fara drept de reinscriere in aceeasi unitate de invatamant;
c) exmatriculare din toate unitatile de invatamant, fara drept de reinscriere, pentru o perioada de timp.
Art. 127. - (1) Exmatricularea cu drept de reinscriere in anul urmator in aceeasi unitate de invatamant si in acelasi an de studiu se aplica elevilor din invatamantul secundar superior, din anul de completare si din invatamantul postliceal, pentru
abateri grave, prevazute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de catre consiliul profesoral al unitatii de invatamant.
(2) Sanctiunea se aplica si pentru un numar de cel putin 40 de absente nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel putin 30% din totalul orelor la o singura disciplina de studiu/un singur modul, cumulate pe un an scolar.
(3) Sanctiunea se aproba in consiliul profesoral, la propunerea dirigintelui, prin consultarea directorului. Daca motivul sanctionarii il reprezinta absentele nejustificate, aprobarea este conditionata de emiterea preavizului de exmatriculare.
(4) Sanctiunea se consemneaza in registrul de procese-verbale ale consiliului profesoral, in catalogul clasei, in registrul de evidenta a elevilor si in registrul matricol.
(5) Sanctiunea se comunica parintelui/tutorelui legal si elevului, daca acesta a implinit 18 ani, in scris, sub semnatura, de catre dirigintele clasei.
(6) Sanctiunea este insotita de scaderea notei la purtare sub 6, 00.
Art. 131. - Pentru toti elevii din invatamantul preuniversitar, la fiecare 10 absente nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe semestru la o disciplina/modul, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| AndreMr a răspuns:

Atata timp cat ti le motiveaza nu are cum sa-ti scada nota la purtare. Daca nu sunt motivate, normal ca o scade laughing

| katy200 a răspuns:

Daca sunt absente motivate nu se scade notalaughing